Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal dilemma! Sosyal medyayı bırakabilir misiniz?

Özellikle pandemiyle birlikte sosyal medyada saatler harcıyor, sürekli geziniyor ve yayınlıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar bu döngünün uzun vadede zihinsel sağlığımıza zarar verdiğini ortaya koyuyor.

Birçoğumuz kısa bir süreliğine veya kalıcı olarak sosyal medyadan uzaklaşmak istiyor ama bir türlü hayata geçiremiyoruz. Özellikle pandemiyle birlikte sosyal medyada saatler harcıyor, sürekli geziniyor ve yayınlıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar, bu döngünün uzun vadede zihinsel sağlığa zarar verdiğini ortaya koyuyor.


Acaba sosyal medyadan çıkmak nasıl bir duygu yaşanmasına neden oluyor? Sosyal medya kullanmayı bırakanlar bunun nasıl bir his olduğunu, karşılaştıkları zorlukları ve bunun arkadaşlıklarını ve akıl sağlığını nasıl etkilediğini paylaşıyor…

CHRİSSY TEİGEN

14 milyon takipçisi bulunan  Chrissy Teigen, ansızın Twitter hesabından ayrılık mesajı yayınladı. Mesajda, “Hoşçakal demenin zamanı geldi, burası beni olumlu etkilediği kadar olumsuz da etkiliyor” dedi. Ancak aradan bir hafta geçmesiyle twitter’a yeniden döndüğünü takipçilerine duyurdu.


Talkspace çevrimiçi terapi platformu terapisti ve kıdemli klinik yöneticisi Kate Rosenblatt, son aylarda birçok müşterisinin sosyal medyasını sildiğini ve dijital detokslar yaptığını söyledi. Rosenblatt’a göre, insanlar dijital minimalizmin akıl sağlıkları için harikalar yaratabileceğini fark etmeye başladılar.

Rosenblatt, “Salgın sonrası birçok müşteri karantina nedeniyle sosyal medya kullanımlarını büyük ölçüde artırdıklarından, şimdi dijital detoksu denemek için harika bir zaman bulduklarını paylaştı” dedi.

Yine de, beyninizin ihtiyaç duyduğu mola için oturumu kapatmak kolay değildir. Bir selfie yayınladığınızda aklınıza gelen “beğenilere” aşırı derecede bağımlı olmak için “aşırı derecede online ” bir kişi olmanız gerekmez. Yapılan araştırmalara göre, Rosenblatt, ‘beğeniler’ veya yorumlar almak beynimizin ödül alanlarında dopamin salgılamasıyla ilişkili. Yani bu etkileşimler fizyolojik olarak iyi hissettiriyor. Bu durum dopamin için sürekli bir paylaşma isteği yaratabilir.

FANNY 31

Her boş anında sosyal medyada zaman geçirdiğini fark eden Fanny, sosyal medya hesabını tamamen kapatma kararı aldığını söylüyor.

Fanny, “Sosyal medya olmadan daha iyi uyuyorum, zihnim daha hafif hissediyor. Kendimi daha az kaygılı, daha az kızgın hissediyorum ve arkadaşlarım destek veriyor. Bağlantımı koparmak kendimi ‘yaşlı’ hissettiriyor, ama sanırım yaşlıyım ve sosyal medyadan uzak olmayı seviyorum.

TATE 21

“Sosyal medyamı silmeye karar vermeme neden olan şey, uygulamalarda, özellikle de Facebook’ta dolaşan ezici olumsuzluktu. Yıllarca aktif olduğum ve uygulamada birçok arkadaşım olduğu için yıllardır kullanıyordum ama iki hafta önce silmeye karar verdim. Çünkü Facebook bir şekilde hayatımı tüketti. Bir arkadaşımın ölümü etrafında dolaşan bir ton dramdan etkilenirken buldum kendimi. Belki bir ölümün hepimizi bir araya getireceğini düşündüm, ama gerçekten bu iğrenç tartışmalar dizisine, acıya ve kedere dönüştü. Artık kaldıramayacağıma karar verdim, bu yüzden Facebook uygulamasını hem iPhone hem de iPad’den sildim.

Akıl sağlığım büyük ölçüde iyileşti. Hala zamanımın bir kısmını telefonumda geçirmeme rağmen, 21 yaşındaki çoğu kişinin yaptığı gibi, Reddit’te bir şeyler yayınlarken kendimi stresli veya baskı altında hissetmiyorum. Arkadaşlarım ve ailem kararımı destekledi, çünkü elbette hala onlarla konuşuyorum ve onları hayatım hakkında bilgilendiriyorum. Genel olarak, kararımdan en ufak bir pişmanlık duymuyorum. “

JODY 40

“Yıllardır Facebook ve Instagram’ım vardı. Yaklaşık dört yıl önce tüm “arkadaşlarımı” sildim. Hayatımda daha az olumsuzluğa sahip olduğumu söyleyebilirim; orada pek çok “sahte” insan ve ilişki vardı.

Facebook’taki herkesi takip etmeyi bırakmadan önce, herkesi sildiğimi ve iletişimde kalmak isterlerse Messenger aracılığıyla yapabileceklerini veya onlara numaramı verebileceğimi ve mesaj gönderebileceğimi söyleyen bir gönderi paylaştım. Beklendiği gibi, çok az kişi dönüş yaptı, ancak ulaşanların benim gerçek çevrem olduğunu biliyordum.

Hiçbir şeyden mahrum olduğumu düşünmüyorum çünkü benim için en önemli şey önümde olan şey: çocuklarım, yakın arkadaşlarım ve ailem. Hala hepsine sahibim. Hayat kısa. Pandemi ile birlikte, bence bu artık daha fazla insanın farkına vardığı bir ders. Asla geriye dönüp ‘Tanrım, keşke sosyal medyada daha fazla zaman geçirseydim’ diye düşünmeyeceğimi biliyorum. “

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın