Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rolling Stones’un gitaristi Ronnie Wood ikinci kez kansere yakalandı

Daha önce kanseri yenen Rolling Stones’un gitaristi Ronnie Wood tekrar hastalığa yakalandı.

Daha önce kanseri yenen Rolling Stones’un gitaristi Ronnie Wood tekrar hastalığa yakalandı. 54 yıl günde 25 ila 30 sigara içtiğini itiraf eden Wood, 2017 yılında yakalandığı akciğer kanserini 2018’de yenmişti.


KÜÇÜK HÜCRELİ AKCİĞER KANSERİ NEDİR?

Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal olması ile başlar ve kontrol dışı büyür. Daha fazla kanser hücresi gelişmesi ile bir tümör şeklini alabilir ve vücudun diğer kısımlarına yayılabilirler.

Küçük hücreli akciğer kanseri: Aynı zamanda yulaf hücreli kanser olarak da bilinir. Akciğer kanserlerinin %10 ila 15’ini oluşturur.


Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Akciğer kanserlerinin %80 ila 85’ini oluşturur. 3 ana şekli; adenokarsinom, skuamoz hücreli karsinom ve büyük hücreli karsinomlardır.

Küçük hücreli akciğer kanseri daha nadir olmanın yanı sıra daha agresif olan formdur. Kanser hücreleri hızlı büyümeye ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaya (metastaz) eğilimlidir. Bu sebeple kanser ancak vücudun diğer bölümlerine yayıldıktan sonra teşhis edilebilir, bu durum da iyileşmeyi daha zor hale getirir. Eğer küçük hücreli akciğer kanseri erken evrede tespit edilebilirse kanser ilerlemeden etkin bir şekilde tedavi edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın