Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prof. Levent Kurnaz: Paris’i imzalamak bize neye mal olur?

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylama kararını değerlendirdi. Prof. Kurnaz, “Paris İklim Anlaşmasını onaylama zamanımız çoktan gelmişti ve Glasgow’daki COP26 öncesi beklenen bu hamleyi yaptık. Şimdi sıra gene bu anlaşmanın şartlarından olan 2015’te verilmiş olan ülke taahhüdünün iyileştirilmesine geldi. Türkiye bunu da Glasgow’da net sıfır karbon salımı tarihini açıklayarak yerine getirecek” dedi.

Prof. Levent Kurnaz, kişisel sitesinde yayınladığı makalesinde “Paris’i imzalamak bize neye mal olur?” diye sordu.


5 soruda Paris İklim Anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan iklim krizinin önünde geçmek için “tarihi bir adım” olarak nitelendirilen Paris İklim Anlaşması’nın Meclis onayına sunulacağını duyurdu. Paris İklim Anlaşması hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

Kurnaz, “Bu hafta en fazla bu soruya cevap vermek zorunda kaldım: ‘Paris İklim Anlaşmasını onaylamak bize neye mal olacak?’ Cevabı fazlasıyla basit: ‘Bunun bedeli yok, ama onaylamasaydık büyük bedeli olacaktı.’ ‘Peki şimdiye kadar neden bu kadar bekledik?’ ‘Çünkü 2015’te bu konuda yaptığımız hesaplarla bugün teknolojinin geldiği nokta çok farklı, bir de Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat kozunu ortaya koyunca ekonomik oyun hızla değişti ve biz de onaylamaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Kurnaz yazısında şu ifadeleri kullandı:

Paris İklim Anlaşması TBMM’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris İklim Anlaşmasını TBMM’ye gönderdi.

“2015 Eylül’de iki şeye dayanarak ülke taahhüdümüzü ortaya koyduk: Kömür ve doğal gazdan elektrik üretmek çok pahalı değildir ve gelişmiş ülkeler içine para koymaya söz verdikleri Yeşil İklim Fonu’na gerçekten para koyacaklar. Geçen zaman içerisinde bir yandan teknoloji gelişti ve gerek kömür gerekse de doğal gazdan elektrik üretmenin maliyeti artarken güneş ve rüzgardan elektrik üretmek beklenmedik ölçüde ucuzladı. Bu da bize karbondioksit salımlarımızın fazla artmamasını sağlamanın ötesinde gelecekte de fazla artamayacağını gösterdi. Ayrıca enerji ihtiyacındaki büyüme de ekonomik büyümeye paralel olarak çok yüksek olmadı. Böylelikle neredeyse parmağımızı kıpırdatmadan Paris Anlaşması için verdiğimiz ülke taahhüdünü yerine getiren ender ülkelerden biri olduk. Elbette burada, ülke taahhüdümüzün de fazlasıyla zayıf olduğunu söylememiz gerek.”

Yazının tamamını okumak için…


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın