Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir Fuarı 90. kez kapılarını açıyor

90. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 3-12 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

“Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” temasıyla 3-12 Eylül günleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından gerçekleşecek 90. İEF’e ziyaretçiler fuara maske, mesafe, hijyen kuralları doğrultusunda HES koduyla alınacak.


Kültürpark’ın tüm kapılarından giriş-çıkış yapılabileceği fuar, 08.00-23.00 saatleri arasında açık olacak. Fuardaki etkinlikler saat 16.00’da başlayacak. İEF’de giriş ücretleri tam 5 lira, öğrenci 3,50 lira olarak belirlendi.

“Kültürpark yaşlı ve yorgun”

Fuarın açılışı öncesinde Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 21 meslek odası, Kültürpark ile ilgili ciddi uyarılarda bulundu.

Açıklamada, 420 bin metrekarelik alana kurulu olan ve yaklaşık 200 bin metrekare yeşil alana sahip olan Kültürpark’ın, İzmir’in kent merkezinde yer alan tek yeşil alanı olduğu, ancak uzun yıllar boyunca İzmir Fuarı ile kesişen yolunun, “Kent Parkı” işlevinin zaman içinde unutulmasına ve doğal-kültürel değerlerinin hızla zarar görmesine neden olduğu vurgulandı. Kültürpark’ın doğal ve kültürel miras olduğu kadar yaşlı ve yorgun bir yapıya sahip olduğunu gösterdiği ifade edildi.


“Etkinlikler küçük ölçekli olmalı”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin neredeyse tüm birimlerinin Kültürpark alanı içerisine konumlanmış olmasının yarattığı baskı alan içerisinde “taşıma kapasitesinin aşımı”, alanın yakın çevresinde ise “trafik yoğunluğundaki artışı” ve bölge için güvenlik zafiyeti oluşturduğu kaydedildi.

Kültürparktaki çoğu tescilli ağaçların bakımının yapılmaması ve gençleştirilmemesi nedeniyle tehlike oluşturduğu belirtilerek, ”zamanın Kültürpark’ın aleyhine işlediği” uyarısına yer verildi.

İzmir Enternasyonel Fuarı etkinliklerinin Kültürpark’a sıkıştırılmasının etkinliklerin kapsamı ve alana yayılışı ile mekanın hassas ekolojisi üzerinde baskı ve tahribatlara yol açtığına dikkati çekilerek, etkinliklerin küçük ölçekli, temsili ve kontrollü şekilde planlanması gerektiği dile getirildi.

“Zaman tükeniyor”

Kültürpark’ın “kent parkı” olduğu ve bunun dışında bir ana fonksiyona ihtiyacı olmadığına işaret edilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine düşen koruma amaçlı imar planı ve bürokratik işlemlere ilişkin süreci meslek odaları, Kültürpark platformu ve Koruma Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeleri dikkate alarak çalışmaları hiçbir tereddüte yer bırakmadan hızla tamamlamasıdır. Zaman, Kültürpark için hızla tükenmektedir ve sürecin uzaması nedeniyle doğal yapı bu artan baskılardan zarar görmektedir. Uzayan süreç nedeniyle alanda envanteri yapılan doğal varlıkların daha fazla zarar görerek tükeniş noktasına gelmeden ivedilik ile çözüm planlamalarını yaparak İzmir’e ve İzmirliye miras bırakılan Kültürpark’ın doğal ve kültürel değerlerini korumaya yönelik kararlı adımlar atmasıdır.”

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın