Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İklim krizi Dünya’nın eksenini değiştirdi

Araştırmalar, küresel ısınmanın bir sonucu olarak buzulların erimesi, 1990’lardan bu yana Dünya’nın dönme ekseninde belirgin kaymalara neden olduğunu gösterdi.

Kuzey ve güney kutupları, dönme ekseninin yüzeyle kesiştiği noktadır ve sabit değildir. Geçmişte, sadece okyanus akıntıları ve Dünya’nın derinliklerindeki sıcak kayanın konveksiyonu gibi doğal faktörler kutupların sürüklenmesine neden oluyordu. Ancak yapılan yeni araştırmalara göre, 1990 yılından bu yana iklim krizi her yıl yüz milyarlarca ton buzun erimesine, kutupların yeni yönlere doğru hareket etmesine neden olduğunu gösterdi.


Bilim adamları, güneye ve doğuya doğru kaydığını 1995 yılıdan 2020 yılına kadar ise sürüklenme hızının 17 kat arttığını tespit etti.

Coğrafi Bilimler ve Doğal Kaynaklar Araştırma Enstitüsü’nden Shanshan Deng liderliğindeki ekip, buzullardaki erimenin kutupların hızla kaymasına neden olduğunu söyledi.

Zürih Üniversitesi’nden Vincent Humphrey, bu değişimin insan üstündeki etkisinin günlük yaşamı etkileyecek kadar olmadığını belirtirken, bunun bir günü milisaniyeler ölçüsünde değiştirdiğini dile getirdi.


Bazı bilim insanları bu etkinin ölçeğini, yeni bir jeolojik çağ (Antroposen) olarak ilan edilmesi gerektiğini iddia ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın