Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayvanlar iklim değişikliğiyle başa çıkmak için vücut şekillerini değiştiriyor

Küresel ısınmayla insanlar gibi mücadele eden hayvanların bazılarının, aşırı sıcaklarda hayatta kalmak için evrimleştiği belirlendi. Küresel ısınmayla çeşitli şekillerde mücadele eden hayvanların bazılarının serin kalmak için vücut şekillerinde değişimler yaşadıkları belirlendi.

Küresel ısınma, sabit bir iç vücut ısısını koruması gereken sıcak kanlı hayvanlar için büyük bir zorluk. Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nde araştırmacı olan Sara Ryding, hayvanların gezegen ısındıkça vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenlemelerini sağlayan daha büyük gaga, bacak ve kulaklara sahip olduklarını ve özellikle kuşların etkilendiğini söyledi.


Ekoloji ve Evrimde Eğilimler dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmanın ekibinden olan Sara Ryding, “Bu, hayvanların evrim geçirdiği anlamına geliyor. Ancak bu, iklim değişikliğiyle başa çıktıkları anlamına da gelmiyor. Bazı türlerin uzantılarının şimdiye kadar arttığını görebiliyoruz, ancak buna ayak uydurabilecekler mi bilmiyoruz” dedi.

Bu şekil değişimlerinin hayatta kalmaya gerçekten yardımcı olup olmadığını, dolayısıyla faydalı olup olmadığını bilmediklerini ifade edem Ryding, “Bu şekil değiştirme olgusu olumlu olarak görülmemeli, aksine iklim değişikliğinin zorlayıcı olması endişe verici. Hayvanlar böyle nispeten kısa bir zaman dilimi içinde bu şekilde evrimleşecek” dedi.

Daha küçük bedenler, daha büyük uzantılar

Araştırma kuşlara odaklanmış olsa da, farelerin ve yarasaların kulak, kuyruk, bacak ve kanat boyutlarını artırdığını kaydetti. Odun fareleri daha uzun kuyruklara sahip olacak şekilde evrimleşiyor, maskeli sivri farelerin kuyrukları ve bacakları daha uzun oluyor ve sıcak iklimlerdeki yarasaların daha büyük kanatları var.


Daha sıcak iklimlerdeki bazı hayvanlar, ısıdan daha kolay kurtulmak için tarihsel olarak daha büyük gagalara veya kulaklara sahip olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Vücut boyutuna göre daha büyük bir kanat, kulak veya gaga, daha küçük hayvanlara fazla ısıyı kaybetmeleri için daha büyük bir yüzey alanı sağlar.

Araştırma, bazı Avustralya papağanı türünün 1871’den bu yana gaga boyutlarının yüzde 4 ila yüzde 10’luk bir artış gösterdiğini ve bunun da yıllar içinde artan yaz sıcaklıklarıyla bağlantılı olduğunu belirledi.

Türlerin yaptığı uyarlamalar şu anda küçük olsa da gezegen daha sıcak hale geldikçe daha belirgin olabilecekleri kaydediliyor.

Araştırma, iklim ısındıkça şekil değiştirmenin devam edeceğini, çünkü daha yüksek sıcaklıkların hayvanların vücut sıcaklıklarını düzenleme talebini etkileyeceğini öne sürüyor.

Bu yıl, bazı ülkelerde yıllardır en yüksek sıcaklıklar görülürken, Temmuz ayı dünyanın şimdiye kadarki en sıcak ayı olarak kaydedildi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın