Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Füsun Sarp Nebil: Yapay zeka algoritma, algoritma matematiktir; halimiz ortada

T24 yazarı Füsun Sarp Nebil, Türkiye’nin yapay zeka çalışmaları hakkında, “Yani basitçe tanımlarsak, yapay zeka=algoritmadır. Algoritma ise matematik demektir. Ülkemizdeki öğrencilerin matematik konusunda durumları ortada” dedi.

Füsun Sarp Nebil, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı yapay zeka çalışmalarını değerlendirdi.


Nebil yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Yapay zekâ denilince insanlar cihaz düşünüyorlar. Ama yapay zekâ aslında büyük veri kullanan bir yazılımdır. Yani elindeki verilere bakar ve kendisine insanlar tarafından tanımlanan algoritmaya göre bir cevap verir. Bu cevap, içine konulduğu robot gibi bir cihazın hareket ettirilmesi de olabilir, bilgisayarınızda/cep telefonunuzda Siri benzeri sesli bir cevap da olabilir, yazılı bir metin de olabilir.

Yani basitçe tanımlarsak, yapay zeka=algoritmadır. Algoritma ise matematik demektir. Ülkemizdeki öğrencilerin matematik konusunda durumları ortada. Raporda da bol bol matematik mezunlarından bahsediliyor. Ama bahsedilmeyen, ilkokuldan itibaren güçlendirilmesi gereken matematik altyapısı. ‘Yapay zekâ stratejisinin içinde ilkokuldan itibaren “matematik” eğitiminde iyileştirme olmalıydı.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın