Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eriyoruz… 50 senede 8 metre… Ya son 20 senede?

Buzulların incelme hızı son yıllarda hızlandı. Küresel ısınmanın etkilerinin belirginleşmeye başladığı 1960’lı yıllardan bu yana, erime gittikçe daha da hızlandı.

1960’larda buzullar yılda sadece birkaç santimetre inceliyor ve hatta bazı yıllarda kalınlaşıyordu.. Ancak 1990’larda yılda ortalama 40-60 cm buz kaybı görülmesi normal karşılanmaya başlanmıştı. Bunun tek istisnası, 1991’de Filipinler’deki Pinatubo Dağı’nın dünya üzerinde dramatik bir soğuma etkisi yaratan ve kütlesinde hafif bir artışla sonuçlanan muazzam volkanik patlamasından sonraki yıldı.


Erime o zamandan beri hızlanarak devam etti ve mevcut en son veri olan 2000’lerin başında, buzulların 50 yıl öncesine göre ortalama 8 metre daha inceldiği ortaya konmuştu. O zamandan beri buzullar erimeye devam ediyor.

Tek başına bu dönemdeki erime, küresel deniz seviyelerine 17 mm ekledi ve buzulların erimeye devam etmesiyle, artış daha da hızlanıyor. Deniz seviyesindeki küçük yükselmeler bile, deniz seviyesinin altında kalan bölgeler için risk taşıyor.

Birçok buzul tamamen yok oldu ve yüzyılın sonuna kadar çok daha fazlasının olması bekleniyor. Kuzey-batı ABD, güney-batı Kanada ve Alaska, Asya ve Patagonya’daki buzullar, yüzey alanlarına göre orantısız miktarda buz kaybetti.


Kaynak: Guardian/5N1K

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın