Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Beyoğlu’nu Geri Alıyoruz” kampanyası

Osmanlı’dan bu yana İstanbul’da eğlence hayatının merkezi olan Beyoğlu’nun son 10 yılda geçirdiği değişime karşı sivil bir inisiyatif geliştirildi. Kolektif hareket niteliğini taşıyan kampanya çerçevesinde, etkinlik hesabı oluşturuldu. Buna göre her hafta bir mekanda toplanılacak.

Sosyal medya hesaplarında “Beyoğlu’nu Geri Alıyoruz” etiketi ile başlatılan kampanya çerçevesinde, her hafta bölgedeki bir mekana çağrı yapılarak toplanılması hedefleniyor.


Son 10 yıl içerisinde bin 500 işletmenin el değiştirdiği Beyoğlu’nda Arap turist akınıyla birlikte bölgenin yapısının bir dönüşüm geçirdiği belirtiliyor. Arap turistlere hitap eden işletmelerin yaygınlaşması, özellikle içki ruhsatı almanın zorluğu ve masa sandalye yasakları nedeniyle Taksim bölgesinin cazibesini yitirdiği, Beyoğlu’nun yerini Beşiktaş ve Kadıköy’ün aldığı gözlemleniyor. Beyoğlu’ndaki bu değişime karşı sosyal medya hesapları üzerinden kolektif bir hareket başlatıldı. “Beyoğlu’nu Geri Alıyoruz” etiketiyle başlatılan kampanya duyurusunda, 10 sene önce Beyoğlu’nda masaların kaldırıldığı, zincir mağazaların İstiklal’e akın ettiği belirtildi. Kampanya duyurusunda şu görüşlere yer verildi:

“İnci Pastanesi, Rebul ve Robinson Crusoe yerinden taşındı. İkinciKat, Dot Tiyatrosu, Nayah Beyoğlu’ndan taşındı. Zencefil, Refik, Hayalkahvesi, Babylon, Garajistanbul, Muammer Karaca Sahnesi ve daha niceleri kapandı. AKM ve Emek Sineması yıkıldı. Narmanlı… (Neyse) Sonra kulaktan kulağa yayılarak bir mite dönüştü: Beyoğlu bitti. Oysa Beyoğlu hep direnir. Mekan mekan, sokak sokak, galerileriyle, meyhaneleriyle, sahaflarıyla, konserleriyle… Beyoğlu’nu yeniden kültürün, sanatın, müziğin, hayatın merkezi yapıp bu ülkenin tüm ötekileştirilmişlerinin en özgür hissettiği, yirmi dört saati aynı nabızla yaşayan caddesi yapmak hayal değil. Yapılacak şey basit. Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan mekanlarımıza sahip çıkacağız. Yolumuzu itinayla Beyoğlu’na düşüreceğiz ve Beyoğlu’ndaysak burada olduğumuzu gururla duyuracağız. Söyleşi, konser, performans, sergi ve en çok da hep birlikte masaları doldurmak! Her hafta bir mekana çağrı yapacağız. Herkes şimdiden masasına kimleri çağıracağını düşünsün. Beyoğlu’nda sayım var. Bu kolektif bir harekettir. Siz de ayakta kalması şart mekanları, Beyoğlu’nda çekilmiş fotoğraflarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.”

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın