Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

38 bin 541 canlının hayatı insanlar nedeniyle tehdit altında!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin oluşturduğu listede 138 bin 374 türden yaklaşık yüzde 28’i, yani 38 bin 541’i çeşitli biçimlerde “tehdit” altında olarak değerlendiriliyor. Komodo ejderleri iklim değişikliği ve insanların faaliyetleri nedeniyle yaşam alanlarını kaydediyor. Yaban dünyanın ünlü hayvanlarından olan ve iklim değişikliğinin tehdidi altından bulunan Komodo ejderleri, tehdit altındaki türlerin bulunduğu kırmızı listeye alındı.

Fransa’nın Marsilya kentinde toplanan Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (UDKB) kongresinde, ilgili çevrelerce çok beklenen kırmız listede yapılan değişiklikler açıklandı.


UDKB’nin kongresinde aşırı avlanmaları nedeniyle köpekbalıklarının üçte birinin yok olduğuna dikkat çekilirken, kota uygulaması sayesinde orkinos (ton) balıklarının durumunda düzelme meydana geldiği belirtildi.

Gezegende yaşayan canlıların durumu hakkında gerçek bir gösterge olan UDKB’nin listesinde 138 bin 374 tür yer alıyor ve bunların yaklaşık yüzde 28’i, yani 38 bin 541’i çeşitli biçimlerde “tehdit” altında olarak değerlendiriliyor.

UDKB Genel Müdürü Bruno Oberle, “Kırmızı listenin değerlendirilmesi, hayatlarımızın ve geçim kaynaklarımızın biyoçeşitliliğe ne denli yakından bağlantılı olduğunu gösteriyor” dedi.


Oberle, kırmızı listenin güncellenmesinin “Devletlerin ve diğer aktörlerin uygun önlemleri alması halinde bazı türler için durumu iyiye çevirmenin mümkün olduğunu gösterdiğini” belirtti.

Bununla birlikte, UDKB biyoçeşitlilik direktörü Jane Smart, “Doğa tehlikede” dedi ve “bütün dünyanın sürdürülebilir bir yönetimi benimsemesini” diledi.

Komodo ejderleri

UDKB’nin kongresi, biyoçeşitliliğin devam eden çöküşü ile insan faaliyetleri ve yine iklim değişikliği tarafından tehdit edilen bir gezegendeki yaşam koşulları arasındaki bağlantıya dikkati çekmek için bir fırsat olarak görülüyor.

Birkaç bini Endonezya adalarında yaşayan dünyanın en büyük kertenkelesi Komodo ejderinin kaderi, UDKB tarafından gittikçe daha fazla dikkat çekilen bu iki süreç arasındaki bağlantıyı gösteriyor.

Boyu üç metreye ulaşan, ağırlığı 90 kiloyu bulan Komodo ejderi hem iklim değişikliğinin hem de insan faaliyetlerinin tehdidi altında bulunuyor. UDKB, sıcaklığın artmasının bu hayvanların yaşam alanlarını 45 yılda en az yüzde 30 oranında azaltacağı konusunda uyarıyor.

Ejderler, bir millî parkta iyi korunsalar da dışarıda kalanlar, insanların faaliyetleri nedeniyle yaşam alanlarının önemli bir bölümünü kaybetme tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Köpekbalıkları ve vatozlar

İnsanların kurbanı olan bir başka tür de aynı familyadan olan köpekbalıkları ile vatoz balıkları. Global çapta yapılan değerlendirmeye göre, incelemeye alınan 1.200 türün yüzde 37’si artık tehdit altında bulunuyor.

UDKB’ye göre, “Tehdit altında” sınıflaması yapılan bütün türler aşırı avlanmayla karşı karşıya bulunuyor, yüzde 31’i yaşam alanlarının kötüleşmesi ya da kaybolması ve yüzde 10’u da iklim değişikliğinin getirdiği sonuçların tehdidiyle karşı karşıya kalıyor.

Kanada Simon Fraser Üniversitesinden Nick Dulvy, “Çok sayıda köpekbalığı ve vatoz balığı öldürülüyor ve aşırı avlanmaya karşı alınan önlemler son derece yetersiz” diyor.

2014 yılında yapılan son değerlendirmede incelenen türlerin yüzde 24’ünün tehlike altında bulunduğu belirtilmişti.

Ton balıkları

UDKB, belirli kuruluşlar tarafından geliştirilen “bölgesel kotaların uygulanması sayesinde ticari olarak avlanan dört orkinos (ton) balığı türünün toparlandığını” görmekten memnuniyet duyduğunu belirtiyor. En çok avlanan yedi türden bu dördü kırmızı listede daha aşağı sıralara indi.

Atlantik kırmızı ton balığının durumu göz kamaştırıcı biçimde düzeldi ve “tehlikeli durumda” grubundan “en az endişe verici” grubuna geçti. Ancak UDKB, “Global düzeyde bir düzelme olsa da birçok bölgesel ton balığı rezervinin gittikçe tükenmeye devam ettiği” konusunda uyarıyor.

UDKB ayrıca, türlerin yenilenmesini ölçmeyi ve koruma programlarının etkisini bilmeyi amaçlayan yeni “Türlerin Yeşil Statüsü”nü açıkladı. Halen bu listede 181 değerlendirilmiş tür bulunuyor.

UDKB’den Craig Hilton-Taylor da bazı alanlarda başarı kazanılmasına rağmen yeni kırmızı liste, “Altıncı bir kitlesel yok oluşa çok yakın olduğumuzu gösteriyor. Artış bu oranda devam ederse yakında büyük bir krizle karşı karşıya kalacağız” diyor.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın