Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2200 yıllık Büyük İskender heykel ve büst kalıpları bulundu

Mısır’da arkeologlar eski bir yerleşim yerinin kalıntılarında yaptıkları kazılarda Büyük İskender’in bir heykelini ve büst kalıplarını buldu.

Mısır’da arkeologlar eski bir yerleşim yerinin kalıntılarında yaptıkları kazılarda Büyük İskender’in bir heykelini ve büst kalıplarını buldu.


Mısır Eski Eserler Bakanlığı, yaptığı açıklamada, İskenderiye kentindeki eski bir “ticari ve yerleşim yerinin” kalıntılarında 9 ay süren kazılarda Makedonya Kralı Büyük İskender’in bir heykeli, kaymak taşından yapılmış bir büstü ve büst kalıpları bulunduğunu açıkladı.

Bulunan arasında savaşçıların taktığı muskaların yapımında kullanılan malzemeler de var.

Mısır Eski Esenler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, El Şatbi mahallesinde yapılan kazılarda “yağmur, sel ve yeraltı sularını depolamak için kullanılan pembeye boyanmış büyük tünel depoları bulunduğunu, eski kasabanın bir ana cedde ve birbiriyle kanalizasyon ağı ile bağlanmış birkaç yan yoldan oluştuğunu” söyledi.


Veziri, MÖ 2. Yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olan kasabada “çömlekler, sikkeler, tabaklar, oltalar ve seyyahlar için dinlenme evleri bulunduğunu” belirtti.

“Makedon Doğu Roma Kralı, “Helen Birliği Hakimi”, Pers “Şehinşahı”, Mısır “Firavunu” ve Asya Lordu unvanları ile de bilinen 3. Aleksander en yaygın olarak “Büyük İskender” diye biliniyor.

MÖ 366’da bugün Yunanistan topraklarında olan Pella’da doğan Büyük İskender, Makedonya Kralı 2. Philip ve kraliçe Olympias’ın oğlu idi.

Helenistik dönem İskenderiye’si, dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri (Pharos) ile meşhurdu ve Antik Akdeniz bölgesinde Roma’dan sonra ikinci önemli şehirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın