Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İddia! Türkiye Moderna aşısı mı alıyor?

Çin’in Sinovac, Almanya’nın BionTecH aşılarını uygulayan Türkiye, Rusya’nın Sputnik V aşısını üretme konusunda anlaşma sağlamıştı. Şimdi ise ABD’nin geliştirdiği Moderna aşısı için görüşmelerin ilerlediği iddia edildi. Moderna aşısının vatandaşlara satılması gündemde.

Türkiye’nin Moderna aşısını alacağı iddiası Daily Sabah gazetesinde yer alırken, Sabah gazetesi ve Turkuvaz Grubu’nun diğer haber kanallarında haberin yer almaması dikkat çekti.


Daily Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, şu ana kadar yaklaşık 21,8 milyon doz yapılan koronavirüs aşısında çeşitliliğin artırılması hedefleniyor. Çin ve Almanya’dan ithal edilen aşıların yanı sıra Rusya’nın Sputnik V aşısının üretim konusunda anlaşma sağlanırken, şimdi yetkililer vatandaşlar için yeni bir seçenek sunma peşinde.

Moderna aşısının edinilmesi için temaslar sürdüğü belirtilirken, yetkililerin görüşmelerde mesafe kaydedildiğini ifade ettiği ileri sürüldü.

Aşıların çeşitlendirilmesinin yanı sıra hükümetin, vatandaşlara yeni bir alternatif sunmayı da planladığı iddia edildi. Buna göre aşıların vatandaşlara satılması gündemde.


AŞI UYGULAMASI NE DURUMDA?

Aşılama kampanyası ocak ayında sağlık çalışanlarıyla başlamış, ardından 55 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına kadar ilerletilmişti. Öğretmenler, medya mensupları ile riskli işlerde çalışanların aşımalamaları da devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayı sonuna kadar gençleri aşılamayı planladıklarını söylemişti.

Bir Türk firması tarafından üretilecek olan Sputnik V’de olduğu gibi, Moderna aşısının da Türkiye’de üretilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğü iddia edildi. Sağlık yetkililerinin, aşılama sürecini hızlandırmak için eczanelerde ve hastanelerde Moderna aşılarının satışını da düşündüğü belirtildi.

Biontech ve Sinovac aşılarının ücretsiz olarak yapılmasının süreceği, özel sektörün ithal ettiği aşıların satışına izin verilebileceği de belirtildi.

Kaynak: Daily Sabah

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın