Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PCR testi negatif Covid-19’a, bazı genetik değişkenliklerin neden olabileceği saptandı

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Bazı hastalarda akciğer tutulumu olmasına rağmen PCR testi negatif bulunuyor. Bunu araştıran çalışmamızda, bazı genetik değişkenliklerin buna neden olabileceğini saptadık” dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, bazı hastalarda akciğer tutulumu olmasına rağmen PCR testinin negatif bulunması araştırıldı. Çalışmada, bazı genetik değişkenliklerin buna neden olabileceği saptandı.


İstanbul Tıp Fakültesi’nce yapılan ve bilimsel makale arama sitesi PubMed’de yayımlanan çalışmada, akciğer tutulumu olan ve ilk PCR sonucu negatif çıkan Covid-19 hastalarında “MBL2 ve NOS3 gen polimorfizmleri”nin araştırılması amaçlandı.

Çalışmaya, Nisan-Haziran 2020 ​​arasında üniversite hastanesine başvuran Covid-19 tanısı almış 79 hasta dahil edildi.

PCR-pozitif, CT-negatif ve PCR-negatif, CT-pozitif olan hastalar arasında yapılan ilk istatistiksel analizde; “AB Mannan Bağlayıcı Protein (MBL2) genotip” birinci grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu.


“AB genotipi”nin yokluğunun CT pozitifliği riskini 6.9 kat arttırdığı gözlendi.

Çalışmada, “AB genotipi”nin yokluğunun, yeterli viral yükü olan ancak ilk PCR sonuçları negatif olan tipik akciğer tutulumlu hastaların erken tespiti ve izolasyonu için kullanılabileceği de vurgulandı.

Tükek’ten değerlendirme

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, sosyal medya hesabından çalışmayla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

“Bazı hastalarda akciğer tutulumu olmasına rağmen PCR testi negatif bulunuyor. Bunu araştıran çalışmamızda, bazı genetik değişkenliklerin buna neden olabileceğini saptadık.”

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın