Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mu varyantı Kolombiya’da baskın hale geldi! Daha öldürücü!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kısa bir süre önce “izlenmesi gereken alttür” olarak sınıflandırılan Mu alttürünün, ilk görüldüğü ülke olan Kolombiya’da baskın alttür haline geldiği bildirildi.

Kolombiya’da salgının, ilkbahardakinden daha öldürücü seviyede olduğu belirtildi.


Ulusal Sağlık Enstitüsü yetkililerinden Dr. Marcela Mercado, “Kolombiya’da baskın alttür Mu oldu ve nisan-haziran 2021 dönemindeki üçüncü dalgaya bu alttür yol açtı. Sınıflandırdığımız ölümlerin aşağı yukarı yüzde 60’ı bu alttürden kaynaklanıyor” dedi.

Kolombiya’da yeni vakalar ve ölümler nisan-haziran 2021 döneminde, günde yaklaşık 700 kişinin hayatını kaybetmesiyle rekor seviyeye çıkmış ve ülkede sağlık sistemi çökmenin eşiğine gelmişti.

Bilimsel adı B.1.621 olan bu alttür, ağustos ayının sonuna doğru DSÖ tarafından “izlenmesi gereken alttür” olarak sınıflandırılmıştı. Mu, ilk kez ocak ayında Kolombiya’nın Atlantik kıyısında görülmüştü.


DSÖ’ye göre, bu alttür “bağışıklıktan kaçma” (aşılara direnç) tehlikesi arz edebilecek mutasyonlara uğruyor. Bu alttürün özelliklerini daha iyi anlayabilmek için ek araştırmalar yapılması gerekiyor.

Bayan Mercado, “Mu 43’ü aşkın ülkede daha belirlendi. Bulaşma gücü yüksek” dedi.

Kolombiya halen küresel salgının en tehlikeli aşamasından geçiyor, ancak günlük vaka sayısı 2 bini, ölüm sayısı 100’ü aşmıyor.

Bu iyileşme, devam etmekte olan aşılama kampanyasına bağlanıyor. 50 milyon Kolombiyalının yüzde 29’u aşılanmış durumda.

Dr. Mercado, yine de “Ekim ayında en yüksek seviyeye çıkabiliriz çünkü hâlâ hastalığın bulaşması mümkün olan insanlar var ve bunlar salgını besleyebilir” dedi.

Delta, Alfa ve Gama alttürlerinin de etkili olduğu Kolombiya’da Mart 2020’den bu yana 4,9 milyon kişi hastalandı ve bunlardan yaklaşık 125 bini hayatını kaybetti.

Fauci: Acil tehdit görmüyoruz ancak ciddiye alıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili ABD Başkanı Joe Biden’ın en üst düzey sağlık danışmanı Anthony Fauci’den açıklama geldi. Fauci, “Bu varyant, belirli antikorlardan kaçacağını gösteren bir mutasyonlar kümesine sahip” derken, “Bunu acil bir tehdit olarak görmüyoruz ancak çok ciddiye alıyoruz” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ilk kez Kolombiya’da tespit edilen ve “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Dr. Anthony Fauci’den açıklama geldi.

“Aşılardan kaçabilecek mutasyonlara sahip”

Fauci, “Bu varyant, belirli antikorlardan kaçacağını gösteren bir mutasyonlar kümesine sahip” derken, “Yalnızca monoklonal antikorlar değil, aşı tarafından oluşan antikorlardan kaçabilir ancak çoğunlukla laboratuvar verileri bulunuyor, çok fazla klinik veri yok” diye konuştu.

“Aşılar bu tür varyantlara karşı etkili”

ABD Başkanı Joe Biden’ın en üst düzey sağlık danışmanı Fauci, “Küçümsememek için çok ciddiye alıyoruz ancak unutmayın, aşıların etkinliğini azaltan varyantlar olsa bile, aşılar yine de bu tür varyantlara karşı oldukça etkilidir” derken, “Mu varyantına dikkat ediyoruz ve her şeyi ciddiye alıyoruz ancak bunu şu anda acil bir tehdit olarak görmüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın