Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonya’da yeni bir virüs bulundu: Yezo

Japonya’da belirlenen ve daha önce bilinmeyen yeni virüse Yezo adı verildi. “Yezo” adı verilen yeni virüs insanlara kene ısırmasıyla geçiyor ve ateş, kan pıhtısı hücreleri ve akyuvarlarda azalmayla teşhis edilen bir hastalığa neden oluyor.

Sciencedaily’nin haberine göre, Japonya’nın Hokkaido Üniversitesi ve bağlı fakültelerinde yapılan araştırmalarda keşfedilen yeni virüsle ilgili çalışma Nature Communications dergisinde yayınlandı.


Hokkaido Üniversitesi Uluslararası Zoonoz Enstitüsü öğretim üyelerinden Keita Matsuno “Japonya’da 2014’den bu yana en az 7 Yezo virüsü vakası belirlendiğini ancak şimdiye kadar ölen olmadığını” söyledi.

Yezo virüsü, Hokkaido’da ormanda yürürken kene olduğu sanılan bir eklembacaklı tarafından ısırılan 41 yaşında bir erkek 2019’da ateş ve bacak ağrıları ile hastaneye başvurduğunda belirlendi. Hasta iki hafta sonra tedavi edilerek taburcu edildi. Ancak yapılan testler bölgedeki kenelerin taşıdığı bilinen bir virüs bulaşmadığını gösterdi. Ertesi yıl kene ısırdıktan sonra aynı belirtileri gösteren başka bir hasta daha tedavi edildi.

İki hastanın kan örneklerinden izole edilen genetik virüsün genetik analizi sonucunda, Kırım Kongo kanamalı ateşine benzer patojenler içiren Nairovirüs’ün yeni bir türü bulundu. Bilim insanlara yeni virüse Japonya’nın kuzeyinde büyük bir ada olan Hokkaido’nun Japonca’daki tarihsel adı olan Yezo adını verdi.


Yeni virüsün sırasıyla Romanya ve Ökzbekistan’da belirlenen Sulina ve Tamdy virüsleri ile yakından bağlantılı olduğu, Tamdy virüsünün son zamanlarda Çin’de insanlarda ağır ateşe neden olduğu belirtildi.

Şimdiye kadar tespit edilen 7 hastada diğer belirtilerin yanı sıra anormal ciğer fonksiyonları da belirlendi.

Araştırma ekipleri yeni virüsün kaynağını belirlemek için 2010 ile 2020 arasında bölgedeki vahşi hayvanlardan örnekler topladı. Araştırma sonucunda Hokkaido’da yaşayan Sika geyikleri ve rakunlarda antikorlar belirlendi.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın