Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FDA, ilk kez bir e-sigaraya onay verdi: Sigara bırakmaya yardımcı olabilir

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) salı günü ilk kez bir elektronik sigaraya izin verdi. Bazı elektronik sigaraların, sigara içenlerin geleneksel sigaraları azaltmasına yardımcı olabileceğini bildirdi.

E-sigaralar, ABD’de on yıldan fazla bir süredir minimum hükümet gözetimi veya araştırması ile satılıyor. FDA, hangilerinin piyasada kalmasına izin verilmesi gerektiğini belirlemek için kapsamlı bir inceleme yaptı.


Daire Eylül ayında yaptığı açıklamada, başta reşit olmayan gençlere yönelik potansiyel cazibeleri nedeniyle bir milyondan fazla e-sigara ve ilgili ürün için yapılan başvuruları reddettiğini açıkladı. Ancak, hala beklemede olan pazar lideri Juul da dahil olmak üzere büyük elektronik sigara şirketlerinin çoğu hakkında karar vermeyi erteledi.

FDA, geçtiğimiz salı günü yaptığı toplantıda sadece bir markanın e-sigara için onay verdi. Kuruluş, şirketten gelen verilerin e-sigaranın sigara içenlerin geleneksel sigaralardaki zararlı kimyasallara maruz kalmalarını önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ürünler artık ABD’de yasal olarak satılabiliyor olsa da, FDA “ne güvenli” ne de “FDA onaylı” olduklarını ve sigara içmeyen kişilerin bunları kullanmaması gerektiğini vurguladı.


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın