Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

James Bond filmlerinde kullanılan otomobil çalındıktan 25 yıl sonra bulundu

James Bond filmlerinde kullanılan ikonik otomobil Aston Martin kaybolduktan 25 yıl sonra bulunduğu bildirildi.

Screen Rant’in haberine göre uzun süredir kayıp olan Aston Martin DB5 ilk kez 1964 yapımı Goldfinger’da görülmüştü. Özel donanımlı aracın koltuğundaysa ünlü ajanı canlandıran Sean Connery oturuyordu.


The Telegraph’ın bildirdiğine göre söz konusu otomobil çeyrek asır önce James Bond filmlerini aratmayacak kadar cüretkar bir soygunla ortadan kayboldu. Otomobilin bulunmasına yönelik inceleme yürüten yetkililerin aracın Orta Doğu’da olduğunu düşündüğü aktarıldı.

Aston Martin DB5, Haziran 1997’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Boca Raton Havalimanı’ndaki özel uçak hangarından çalınmıştı. Otomobil o sırada iş adamı ve araba koleksiyoncusu Anthony Pugliese’ye aitti.

Çalınan değerli kültürel nesnelerin izini süren Art Recovery International’ın CEO’su Christopher Marinello; Dubai, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn’de çalışmalar yürüttüklerini ancak soruşturmayı tehlikeye atabileceği gerekçesiyle aracın tam olarak nerede görüldüğünü açıklayamadığını söyledi.


Değerinin 25 milyon dolardan (yaklaşık 210 milyon TL) fazla olduğu düşünülen otomobile dair Marinello şunları söyledi:

“Bu ülkelerde büyük otomobil koleksiyoncuları bulunuyor ve otomobilin onlardan birinde olduğuna ve hatta birbirleri arasında el değiştirmiş olabileceğine dair istihbaratım var. Ben bir duyuru yapmak zorunda kalmadan önce otomobili elinde tutan kişinin gönüllü olarak ortaya çıkacağını umuyorum. Çalınan ve yağmalanan nesnelerin sahiplerine doğru olanı yapmaları için her fırsatı tanımak benim politikam.”

Bond’un otomobili dünyanın en ünlü otomobillerinden biri olarak kabul ediliyor. Geriye kalan tek orijinal Aston Martin DB5 2010’da bir müzayedede 4,6 milyon dolara (yaklaşık 40 milyon TL) satılmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın