Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Afet Kızı’ 500 bin dolara NFT’de satıldı

Zoë Roth ismi size herhangi bir şey çağrıştırmayabilir ama muhtemelen onun fotoğrafını görmüşsünüzdür.

2005 yılında bir cumartesi sabahı, Zoë Roth 4 yaşındayken, ailesi Mebane’deki mahallelerinde yanan bir eve bakmaya gitti, Kuzey Karolina itfaiyecileri yangını kontrol altına aldıktan sonra çocukların sırayla hortumu tutmalarına izin verdi.


Amatör fotoğrafçı olan babası Zoë Roth’un gülümsemesini istediğinde alevler adeta evi yutuyordu. Kıvrık saçları ve gözlerinde bilgili bir bakışla Zoë Roth, arkasından alevler yükselirken şeytani bir sırıtışla baktı ve “Afet Kızı” doğdu.

Zoë’nin babası Dave Roth’un 2007’de bir fotoğraf yarışmasına katılmasından ve kazanmasından bu yana geçen yıllarda fotoğraf, tarihin çeşitli felaketlerinde hatırlandı.

Şimdi, on yıldan fazla bir süre sonra Zoë Roth, fotoğrafın orijinal bir kopyasını, neredeyse yarım milyon dolara NFT olarak sattı.


Fotoğraf, bir tür kripto para birimi olan 180 Etherium karşılığında, 17 Nisan’da bir açık artırmada @3FMusic olarak tanımlanan bir kullanıcıya satıldı.

Herhangi bir para biriminde olduğu gibi, Etherium’un da değeri dalgalanırken, perşembe günü 180 Etherium’un değeri 495.000 doların üzerindeydi. Zoë Roth, telif hakkını elinde tutarken ve gelecekteki satışlardan yüzde 10 alacak.

“İnsanların ne kadar yaratıcı olduğunu görmeyi seviyorum” diyen Zoë Roth, farklı olaylar sonrası paylaşılan fotoğraflarının ardından “sadece güldüm” dedi.

Şu anda 21 yaşında olan Bayan Roth, Chapel Hill’deki North Karolina Üniversitesi’nde barış, savaş ve savunma okuyan bir son sınıf öğrencisi. Hiçbir zaman “Afet Kızı” olarak tanınmadığını söyledi ama arkadaşlarının ve tanıdıklarının çoğu onun ününü biliyor.

Zoë Roth, mezun olduktan sonra uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi almadan önce bir yıl ara vermeyi planlıyor. Halen kripto para biçiminde olan benzerliğinden kazandığı servetini hayır kurumlarına bağışlayacağını ve öğrenci kredilerini ödeyeceğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın