Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de film, TV işçileri sendikası grev kararı aldı

ABD’de film ve televizyon işçileri sendikası anlaşma sağlanmaması durumunda pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

Uluslararası Tiyatro Sahne Çalışanları İttifakı Uluslararası Başkan Matthew Loeb, yaptığı açıklamada, dinlenme ve yemek süreleri konusunda bir anlaşmaya varılmadığı ve en düşük ücretli işçilere ödeme yapılmadığı takdirde grevin Pazartesi günü saat 12:01’de başlayacağını söyledi.


Loeb yaptığı açıklamada, “Bir bitiş tarihi olmadan sonsuza kadar konuşmaya devam edebiliriz” dedi. Üyelerimiz artık temel ihtiyaçlarının karşılanmasını hak ediyor” dedi.

Film ve televizyon ekiplerini temsil eden sendikanın başkanı, adil ve güvenli çalışma koşulları taleplerini karşılayan bir anlaşmaya varılmazsa 60 bin üyesinin Pazartesi günü ülke çapında greve başlayacağını söyledi.

Grev, geniş bir film ve televizyon yapımları alanında çekimleri durduracak ve Hollywood’un çok ötesine geçerek Georgia, New Mexico ve diğer Kuzey Amerika çekimlerindeki yapımları etkileyecek.


Grev, uzun süreli pandemik kesintiler ve yeni salgın önlemleriyle gelen artçı şokların ardından yakın zamanda işe dönen bir endüstri için ciddi bir gerileme olacağı belirtiliyor.

Müzakere devam edecek

Stüdyoları temsil eden grubun yayıncısı Jarryd Gonzales, “Bir anlaşmaya varmak için beş tam gün kaldı” dedi. “Stüdyolar, endüstrinin çalışmaya devam etmesini sağlayacak yeni bir sözleşme için bir anlaşmaya varmak için iyi niyetle müzakere etmeye devam edecek.”

Diğer sektörlerde olduğu gibi, sahne arkasından pek çok kişi pandemi sırasında hayatlarını ve mesleklerinin taleplerini yeniden değerlendirmeye başladı. Şimdi sektör üretim yeniden hızlanırken, sendika liderleri “yakalamanın” daha kötü çalışma koşullarına yol açtığını söyleniyor.

128 yıl sonra grev

Grev kararının hayata geçirmesi halinde, bu, üyeleri arasında görüntü yönetmenleri, kamera operatörleri, set tasarımcıları, marangozlar, saç ve makyaj sanatçıları, animatörler ve daha pek çok kişinin yer aldığı IATSE’nin 128 yıllık tarihinde ülke çapındaki ilk grev olacak.

Sendika üyeleri, aşırı saatlerce çalışmaya zorlandıklarını ve yemek molaları ile makul dinlenme ve vardiyalar arasında yeterli izin verilmediğini söylüyorlar. Sendikacılar, en düşük ücretli sektör çalışanlarının yaşamlarını sürdüremeyecek ölçüde ücret aldığını söylüyor. Netflix, Apple ve Amazon gibi yayıncıların daha önceki anlaşmalar uyarınca daha da az ödeme yapmalarına izin veriliyor ve bu da onlara daha fazla esneklik sağladılar.

Sendikanın 4 Ekim’deki toplantısında, üyelerin ezici bir çoğunlukla başkana greve kararı alma yetkisi vermişti.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın