Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üniversite sınavları kaldırılacak mı? Erdoğan’dan üstü kapalı açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız” dedi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara tepki gösteren Erdoğan, “Bunlar üniversite içine sızmış teröristlerdir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu.


Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim konusuna Erdoğan, “2020 yılı mart ayından beri koronavirüs salgını nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinde de büyük zorluklar yaşadık. Uzaktan eğitimin devam ettirilmesi önemlidir, ancak yüz yüze eğitim öğretim tecrübesinin yerini tutmayacağı açıktır. Eylül ayının başından itibaren okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki okulları açtık. 71 bin okulumuzun tamamı açık, 2 okulumuzda karantina uygulamasına gidildi. Vaka durumuna göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama il çapında kapanma düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Üniversite sınavlarının kaldırılma mesajı

Erdoğan üniversite sınavlarının kaldırılması yönünde bir mesaj vererek, “Üniversite sınavları arz-talep uyumsuzluğuna karşı adil bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Türkiye yükseköğretimde kapasite sorunu olmayan bir ülke haline gelmiştir. Üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız. Üniversite kampuslarını hayatın içinde yerler haline dönüştürmeliyiz” dedi.

Boğaziçi tepkisi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara sert tepki gösteren Erdoğan, “Rektörünün arabasının üzerinde tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi kabullenemiyorum. Bize böyle öğrenci gerekmez. Üniversiteye girmenin ayır bir dert, bitirmenin ayrı bir sıkıntının olduğu dönemden bugüne ulaşmak tarihi bir başarı hikayesidir. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyor, üzerinde tepiniyorsunuz. Bunlar üniversite içine sızmış teröristlerdir. Biz öğrenciye en büyük saygıyı duyan iktidarız” ifadelerini kullandı.


Bahçeli işaret etmişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 29 Haziran’da yaptığı Meclis Grup Toplantısında, “Yürürlükteki sınav sistemi yeni baştan ele alınmalı, okulöncesi ile eğitim-öğretim modeliyle üniversite eğitimi sınavsız olmalı” demişti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın