Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sedat Ergin: İlker Başbuğ davalarının sonuçlarından biri de eski defterlerin açılması olacak

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında 4 yıl hapis istemiyle açılan dava hakkında, “İlker Başbuğ davaları tartışma yaratmaya aday” dedi.

Sedat Ergin, Hürriyet’teki yazısında, “Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un önümüzdeki dönemde İstanbul ve Ankara adliyelerinde sanık olarak önemli bir mesai sergilemek durumunda kalacağı anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.


‘Siyasi ayak’ davası! İlker Başbuğ için 4 yıla kadar hapis istemi!

“Siyasi ayak” sözleri hakkında soruşturma başlatılan Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ için 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ergin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Galiba meselenin temelinde, bu tartışmada konu edilen olayların, FETÖ’nün özellikle AK Parti iktidarıyla ilk büyük kırılmayı yaratan 2012 yılı başında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tutuklama girişimiyle başlayan, 17-25 Aralık hamleleriyle ivme kazanan ve son olarak 15 Temmuz 2016 darbe girişimine kadar tırmanan süreçlerin çok öncesindeki bir dönemde meydana gelmiş olması yatıyor.

Özellikle 2009 yılında, yani bundan 12 yıl önce, AK Parti iktidarı ile o yıllarda “FETÖ” denmeyen Gülenci örgüt arasında atmosfer bugünkünden çok farklıydı ve yakın bir ilişki yapısı söz konusuydu. O dönemdeki konjonktürde yapılan düzenlemelerin de sonucu olarak, Gülenciler, kendi adamlarını yerleştirdikleri özel yetkili mahkemeler üzerinden kumpas davalarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alan tasfiye operasyonlarını gerçekleştirebilmişti.


İlker Başbuğ’un yargılanacağı davanın muhtemel sonuçlarından biri, işte bütün bu eski defterlerin açılması olacaktır. Ayrıca, bu davanın aynı zamanda ifade özgürlüğünün sınırları konusunda AİHM ve Anayasa Mahkemesi içtihatları üzerinden ciddi hukuki tartışmalara sahne olması da kaçınılmazdır.

AİHM’in özellikle kanaat açıklamaları ve eleştiriler karşısında, siyasilerin “daha tahammüllü” olmaları yolundaki kuvvetli içtihadı, uzun sürebilecek bu yargılama sürecinde karşımıza çıkacak en önemli hukuki mülahazalardan biri olursa şaşırmayalım.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın