Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saygı Öztürk: Suriyelilerin tarikatı Türkiye’ye yayıldı

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, ismini açıklamadığı bir tarikatın sözcüsüyle yaptığı görüşmeyi aktarırken, sözcünün “Ülkemizde 4 milyon civarında Suriyeli bulunuyor. Ülkelerinde tarikat mensubu olanlar, ülkemizde de tarikatlarla bağlarını sürdürüyor. Dahası, tarikat şeyhinin Türk vatandaşlarına da icazet vermesiyle birlikte giderek yayılıyor. Bunların başında Şeyh Ubeydullah El Kadiri’nin olduğu Şâzelîlik öne çıkıyor” sözlerini aktardı.

Saygı Öztürk, Sözcü’deki yazısında, Türkiye’de Suriyelilerin tarikat yapılanmasına dikkat çekti. Öztürk isim vermeden bir tarikat sözcüsünün açıklamalarını köşesine taşırken, şu ifadelere yer verdi:


“Türkiye’de, Şeyh Ubeydullah El Kadiri, 30-33 yaşlarında çok sayıda kişiye icazet verdi, vermeye de devam ediyor. Ondan icazet aldığını söyleyenler de memleketlerinde faaliyetlerini yürütüyor. Bunların hedeflerinde de Atatürk var. Devamlı Atatürk’e hakaret ediyorlar.

Burada büyük bir tehlike var. Ama görmüyorlar. Çoluk-çocuk, gençler bu tarikatla yönlendiriliyor. Pıtrak gibi tarikat yapılanması ortaya çıkıyor. Önüne gelene icazet verdi. Bunları Devletin takip etmesi gerekir. Bu şeyhin, 30-40 tane halifesi olduğunu söylüyorlar. Bu tarikatın en etkili olduğu yerlerden birisi Gaziantep. Tarikatın Türk vatandaşlarından önemli ölçüde taraftarı var.

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ne yapıyor? Yanlışları görüp, halka bunun yanlış olduğunu anlatmalı. Devletin istihbaratı bunlarla ilgili araştırma yapmalı, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’yla işbirliği içinde olmalı. Diyanet, görevini ihmal ettiği için bugün bu kadar tarikat, cemaat ortaya çıktı.”


Yazının tamamını okumak için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın