Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rıza Türmen: Adli yılın açılış fotoğrafında birinci sorun laiklik, ikinci sorun yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Eski Yargıcı ve T24 yazarı Rıza Türmen, Yargıtay binasının açılış töreninde Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile dua ettiği görüntüler hakkında, “Bu fotoğrafın ortaya çıkardığı iki sorun var. Birinci sorun, laiklik. İkinci sorun, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı” dedi.

Rıza Türmen T24’te Adli Yıl açılış törenindeki fotoğraf hakkında yazdı.


Bu fotoğrafın ortaya çıkardığı iki sorun var. Birinci sorun, laiklik” diyen Türmen, “Diyanet İşleri Başkanı’nın duasıyla açılması laikliğe ve onun içerdiği temel ilkelere aykırı. Laiklik ilkesi gereğince, devlet kamusal alanının tarafsızlığını sağlamakla görevli. Anayasa’nın başlangıç bölümünde de belirtildiği gibi, dinin devlet işlerine karıştırılmaması gerekiyor. Oysa, adli yılın dinsel bir törenle açılması, kamusal alanın tarafsızlığı, dinsel inançlardan arındırılması ilkesine uygun değil. Aynı zamanda devletin bütün din ve inançlara eşit mesafede olması ilkesine de aykırı. Türkiye’de farklı din ve inanca mensup insanlar birlikte yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Törenin yarattığı ikinci sorun, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı bakımından” diye yazısını sürdüren Türmen, “Diyanet İşleri Başkanı yargı için dua ederken, Yargıtay Başkanı cübbesiyle katılıyor duaya. Yargıtay Başkanı’nın dinsel inançları kimseyi ilgilendirmez. Sn. Başkan’ın dinsel inançlarının gereklerini yerine getirmesi kendisinin din ve inanç özgürlüğüne girer. Ne var ki, Yargıtay Başkanlığı gibi en üst yargı organının temsilcisi olarak törende cübbesiyle hazır bulunup dua edince durum değişiyor. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı birbiriyle yakından bağlantılı. Bağımsız olmayan bir yargı tarafsız da olamaz” dedi.

Yazının tamamını okumak için…


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın