Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ömer Çelik: Mavi Vatan’ı korumak için her şeyi yaparız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP’li Ünal Çeviköz’ün ‘Mavi Vatan’ ile ilgili sözlerine tepki göstererek, “Mavi Vatan bizim açımızdan kırmızı çizgidir. Ancak Yunan Parlamentosu’ndan ifade edilecek bir sözün Türkiye’de edilmesi son derece üzücüdür” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.


Türkiye’de OSB sayısının 325’e ulaştığını belirten Çelik, Türkiye’nin dev bir yatırım üssü haline geldiğini belirterek, “Bu dünyanın her tarafından gözlemlenen bir durumdur” dedi.

Çelik, Suriye’deki son durumla ilgili yaptığı açıklamada ise bölgede kalıcı barış sağlanması gerektiğini ifade etti. Çelik, “İdlib’de ortaya çıkacak gerginlik yeni göç dalgaları ve yeni insani trajediler çıkaracaktır. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın Soçi’de Sayın Putin’le yaptığı görüşme önemlidir” diye konuştu.

Öğrenci yurtları tartışmasına ilişkin soruya da yanıt veren Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız öğrenci kardeşlerimizin bir odada kaç kişi kaldığı ile bile ilgilenmektedir. Yurtlar her zaman gündemimizde. Bu konuda oldukça devrimci adımlar attık. Kapasite dönemimizde 10 katına çıkarılmıştır” ifadelerini kullandı.


Çelik’in açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye dev bir yatırım üssü haline geldi”

Ülkede Organize Sanayi Bölgesi olmayan il kalmamıştır. Bugün itibarıyla OSB sayısı Türkiye’de 325’e ulaşmıştır. Ankara’nın dışına çıkmayan, sanayi bölgelerini gezmeyen zevatın, herhangi bir değerlendirmesinin doğru olduğunu düşünmek söz konusu değil.

AK Parti döneminde hiç fabrika kurulmadığına dair yalan siyaseti üretiyorlar. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yaptığı her açılışta bu yalan siyasetini çürütüyor.

Türkiye’nin dev bir yatırım üssü haline geldiği dünyanın her tarafından gözlemlenen bir durumdur.

‘Yeşil Kalkınma Devrimi diye ifade edilen süreci çok güçlü bir şekilde takip ediyoruz’

Çevre konularında yaklaşımlarımızı paylaşıyoruz. İnsanlığın geldiği noktada, herhangi bir denge gözetilmediğinde, gezegeni yok edecek, dünyamızı yok edecek bir tehlike yaratıyor. Cumhurbaşkanımız BM’de yaptığı açıklamalarla Yeşil Kalkınma Programını ortaya koydu. Ağaçlandırma çalışmalarımız, sıfır atık projemiz gibi birçok çalışma bizzat sayın Cumhurbaşkanımız tarafından izleniyor. Yeşil Kalkınma Devrimi diye ifade edilen süreci çok güçlü bir şekilde takip ediyoruz. Bu konuda partiler üstü bir sahiplenme gerekiyor. Ulaştırmada deniz ve demir yolunun payının artırılması önemlidir. Sıfır enerjili bina yaygınlaştırılması, geri dönüşümün güçlendirilmesi, ormanların korunması teşvik ve takip edilecektir. İklim değişikliği insan hayatını tehdit eden bir olgu olduğu gibi gezegenimizi de tehdit ediyor. Meteorolojik hadiselere karşı erken uyarı sistemleri kurulması tedbirlerin başında geliyor.

Pandemi dönemi bir kez daha gösterdi ki insanlığın geldiği aşamada kapitalizm, neoliberalizmin koyduğu çılgın yarışlar, herhangi bir denge gözetmediği zaman, insanı yok edecek dünyamızı yok edecek bir sonuç doğurabiliyor.

“Suriye’de kalıcı barış olmalı”

Suriye’deki hadiseleri yakından takip ediyoruz. İdlib’de kalıcı kılınmasını arzu ettiğimiz barışa son derece önem veriyoruz. İdlib’de ortaya çıkacak gerginlik yeni göç dalgaları ve yeni insani trajediler çıkaracaktır. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın Soçi’de Sayın Putin’le yaptığı görüşme önemlidir. Kalıcı barışın sağlanması için siyasi çözüm önemli. Sivillere yönelik saldırıları yakından takip ediyoruz.

Galatasaray-Marsilya maçı: ‘Görüntüler ortadadır’

*Dünyanın çeşitli yerlerindeki nefret suçları, İslam düşmanlığı ile ilgili konular partimizin gündemindedir. Dünyanın her tarafında nefret suçları, İslamofobi gibi konularda yapılan faaliyetleri takip ediyoruz. Son olarak maalesef üzücü bir şey. Galatasaray-Marsilya maçında Bozkurtların nefret suçu işleyen olaylar çıkardığına dair bir Fransız milletvekili iddiada bulundu. Görüntüler açıktır. Marsilyalı taraftarlara sevgilerimizi ileterek, Marsilya seyircisi içerisinde bir grubun sloganlar attığı net şekilde görülmüştür. Galatasaray’ı destekleyen taraftarlar son derece olgun bir şekilde maçı seyretmiştir. Fatih hocamız vatandaşlarımızın haklı olarak tepki verdiğini ifade etmiştir.

Burada da çifte standartla karşı karşıya kalıyoruz. Kamera kayıtları var. Bir grubun işlediği nefret suçudur. Marsilya taraftarını kast etmiyorum. Fransa’da İçişleri Bakanı verdiği beyanatlarda kaç tane cami kapattığıyla övünüyor. 89 caminin denetlendiğini 6 caminin kapatıldığını, belediye meclisinin karar vermesine rağmen yeni bir cami yapımına müsaade etmediğini övünülecek bir şekilde anlatıyor.

Nefret suçunu işleyen başka bir grup olmasına rağmen sürekli Türklerin veya Müslümanların suçlanması gibi bir çifte standartla her zaman karşı karşıya kalıyoruz. Kendi sömürge mirasıyla kaçmak için Sayın Cumhurbaşkanımızı, Türkiye Cumhuriyetini, Osmanlı devletini hedef alınması siyasetini hiçbir şekilde anlayamadığımızı ifade etmek isterim.

“Fransa kendi sömürgeci mirası ile yüzleşmeli”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cezayir halkına yönelik açıklamalar yapıyor. Sonrasında Türkiye’yi suçluyor. Bu baştan aşağı, hiçbir şekilde ciddiye alınmayacak bir devlet başkanı tarafından yapılmayacak bir açıklamadır. Bir ülke ile ilgili bir açıklama yapacaksanız, Türkiye’yi, Sayın Cumhurbaşkanımızı neden karıştırıyorsunuz? Yapılan açıklama sayıdan uzak ve yanlış bir açıklama. Fransa kendi sömürgeci mirası ile yüzleşmeli.

‘Ege’yi kendi gölü zanneden bir siyasetin varacağı hiçbir yer yok’

Yunanistan’ın ve Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de maksimalist davranışlarından vazgeçmesi gerekiyor. Ege’yi kendi gölü zanneden KKTC’yi görmezden gelen bir siyasetin varacağı bir yer yoktur. Burada tartışılması gereken Yunanistan’ın silahsız olması gereken adaları silahlandırmasıdır. Türkiye her zaman komşunuz olarak hep yanınızda oldu, dünyada ilk yardımınıza koşacak ülke Türkiye. Yunanistan’ın aklı selim hareket etmesinde çok büyük bir fayda vardır. Mavi Vatan’ın tartışılacak bir yanı yoktur. Kararlılığımız anlaşılmalı.

CHP vekili çıktı, Mavi Vatan’ın aşırı saldırganlığı ifade ettiğini söyledi. Biz bu siyasetin tamamen karşısındayız. Ancak Yunan Parlamentosu’ndan ifade edilecek bir sözün Türkiye’de edilmesi son derece üzücüdür. Mavi vatanı korumak için her şeyi yaparız, kırmızı çizgimizdir.
‘Laiklik toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak’

Herkes yeni anayasa ile ilgili görüş söyleyebilir. AK Parti olarak, herhangi bir şekilde, laiklik prensibinin vazgeçilmez olduğunu ifade etmiştim. AK Parti laik devlet düzenini savunmaktadır. Laiklik toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacaktır. Vatandaşlarımız üzerinde bir mengene oluşturan, vatandaşların eğitimden faydalanmasını engelleyen bir laiklik anlayışı vardı. Bu laiklik ilkesi ile bağdaşmıyordu. Türkiye’ye çok karanlık günler yaşatmış bir uygulamaydı.

Soru-Cevap

(ABD’de ülkü ocakları gündemi) Ülkü Ocakları başlığı altında vatandaşlarımız hedef gösterildi. Biz devlet aygıtlarımız açısından baktığımızda, bu propagandanın arkasında Ermeni diasporası ve FETÖ terör örgütünün olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın hedef gösterilmesini kabul etmeyiz. Vatandaşlarımız Türkiye’nin menfaatleri için demokratik haklarını kullanmaları, terör olarak görmek son derece sıkıntılıdır.

(Öğrenci yurdu tartışmaları) Sayın Cumhurbaşkanımız öğrenci kardeşlerimizin bir odada kaç kişi kaldığı ile bile ilgilenmektedir. Yurtlar her zaman gündemimizde. Bu konuda oldukça devrimci adımlar attık. 8 buçuk milyona yakın öğrencinin 4 milyona yakını örgün eğitimde. Geçen sene yüz yüze eğitim yapılmayınca bu sene talep 2 kat birden arttı. Bugün yurtlarda yatak kapasitesi bir milyon 32 bin civarında. Valiliklerimiz yerel imkanları ile çözüm üretiyor. Daha da fazlasını yapacağız. Her sene yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Tüm mekanizmaları devreye sokuyoruz. Kapasite dönemimizde 10 katına çıkarılmıştır. Bizim baktığımız yer, öğrenci kardeşlerimizin gözüdür. Bu konuyu istismar edenleri dikkate almıyoruz.

(Facebook, WhatsApp ve Instagram’daki 7 saatlik kesinti) Bu alanın zannedildiği gibi güvenli olmadığı görüldü. Özgürlük ile veri güvenliği arasında denge kurulmalı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın