Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muharrem Sarıkaya: Emniyet de o görüntü ile kendini savundu…

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Emniyet’in ses ve görüntü alınmasını engelleyen genelgesini köşesine taşıdı. Sarıkaya, konuyu Prof. Adem Sözüer ve Doç Ozan Ergül ile konuştu.

Muharrem Sarıkaya Habertürk’teki, “Emniyet de o görüntü ile kendini savundu…” başlıklı yazısında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesini köşesine taşıdı.


Hukukçuların görüşlerine yer veren Sarıkaya şu ifadeleri yazdı:

“Türkiye’nin önde gelen hukukçuları Anayasa Mahkemesi’nin benzer konularda aldığı hak ihlali kararlarını anımsattı. Prof. Dr. Adem Sözüer, hukuk karşısında böyle bir yasağın geçerliliğinin olmadığını belirtti. Mahkemeler ile Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi aşamasında bunun hak ihlali olduğuna karar verilebileceğine dikkat çekti.

Anayasa Hukuku alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Doç. Dr. Ozan Ergül, CMK’nın yukarıda sıraladığım 90. maddesine dikkat çekti. Vatandaşın görevi olduğunu anımsattı ve kötü muamelenin görüntüsünün alınmasının engellenmesinin AİHM karşısında da Türkiye’yi güç duruma sokacağını belirtip ekledi: “Devlet olarak kötü muamelenin görünmesini engelleyen devlet algısı davalar karşısında bizi de sıkıntıya sokar. Bu durumda görüntü alınması yasaklandığı için ispat durumu ortadan kalktı diye bakılır ve iddia eden kişinin sözleri geçerli kabul görür.” AİHM içtihadında kötü muamelenin ispat gücünün çok daha önemli olduğunu da anımsattı, “Siz ispat edilmesini yasaklarsanız, o zaman üçüncü kişinin iddiasını güçlü kılarsınız…” uyarısında bulundu.”


Yazının tamamı için…

Emniyet genelgesi: Ses ve görüntü alınmasına yasak

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, protesto gösterileri sırasında ses ve görüntü alınmasını yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesini paylaştı.

Emniyet genelgesine ‘özel hayatın gizliliği’ gerekçesi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tartışma yaratan genelgesini “özel hayatın gizliliği” ile savundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) yapılan açıklamada, “Anayasal bir hak olan basın özgürlüğü yine engellenmiştir” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın