Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kübra Par: Kripto tosuncuk skandalına dair trajikomik sorular

Habertürk yazarı Kübra Par, Thodex skandalıyla ilgili olarak sorular yöneltti.

Kübra Par Habertürk’teki “Kripto tosuncuk skandalına dair trajikomik sorular” başlıklı yazısında Thodex skandalıyla ilgili soruları köşesine taşıdı.


Par şunları yazdı:

“Özer, “Ortadan kaybolduğum iddiası asılsızdır. Yabancı yatırımcılarla konuşmak için yurt dışına çıktım” demiş. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ne tür yatırımcılar bulmayı umut ediyor acaba?

İddia ettiği gibi 2018 yılında bir siber saldırıya uğradı ve 25 milyon TL zarar ettiyse bunu üyelerine neden duyurmadı?


Öne sürdüğü gibi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün siber suçlar biriminde hacklenme hadisesinin raporları mevcutsa MASAK neden bu büyüklükteki bir siber saldırı karşısında kamuoyunu uyarmadı? Siber güvenlik zafiyeti olan bu platformun 3 yıl boyunca milletten para toplamasına nasıl müsaade edildi?

Lise 2’den terk bir adamın Türkiye’nin 3’üncü büyük kripto para borsasının patronu haline gelmesine, üstelik şirket ağır zarardayken faaliyetlerini yürütmesine nasıl izin verildi?

Çiftlik Bank vurgunundan hiç mi ders alınmadı? Bu ölçekte işlem yapan bir kuruluşun hesapları bugüne kadar nasıl denetlenmedi?

Hadi vatandaşımız saf; devletimiz son dakikaya kadar nasıl uyanmadı?

Elbette topyekûn yasaklamalar ya da Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı gibi ani düzenlemeler de çözüm değil. Türkiye’de altyapısı daha iyi olan kurumları töhmet altında bırakmadan öncelikle kripto paranın nasıl bir yatırım aracı olarak kabul edileceği tanımlanmalı, ardında da kimlerin, hangi kriterlerle kripto para borsası kurabileceği ve nasıl denetleneceği belirlenmeli…

Aksi halde daha çok ‘tosuncuk’ kurbanı olacağız…”

Yazının tamamını okumak için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın