Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu’ndan mülteci tepkisi: Biz sizin taşeronunuz muyuz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afgan mülteciler konusunda, “Bu güzel ülkede, izlenen yanlış politikalarda hem sığınmacılar hem biz mahvoluyoruz. Adamlar burada kalmak istemiyor, Avrupa’ya gitmek istiyor. Onlar ise ‘Sakın buraya almayın para verelim siz orada tutun’ diyorlar. Biz sizin taşeronunuz muyuz?” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki kanaat önderleri, muhtarlar ve STK temsilcileri buluşmasında konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine ilişkin açıklamasını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası’nın rezervi 109 milyar dolar oldu. Yakında 115 dolar olacak” dedi devleti yöneten kişi. Soru şu, IMF’yi söyleyemiyor. 115 milyar dolar olacak diyor. Bu kimin parası? Türkiye Cumhuriyeti’nin parası mı? Çin’in, Katar’ın Güney Kore’nin parası, borç almışız. IMF’den para almışız, getirmişiz Merkez Bankası’na koymuşuz. Başkasından almışız kendi kasamıza koymuşuz ama bu para bizim paramız değil. Gerçekte Merkez Bankası’nın döviz rezervi -53 milyar 200 milyon dolar” dedi.

“Biz sizin taşeronunuz muyuz?”

Afgan mülteciler konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Öteden beri Türkiye’nin Yurtta Barış Dünyada Barış ekseninde bir dış politika oluşturmasını savunan biriyim. Bütün komşularımızla ilişkilerimizi büyütmek ve geliştirmek zorundayız. 3 milyon 600 bin Suriyeli var resmi kayıtlara göre. Gayrı resmi kayıtlara göre 5 milyon” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:


“Biz bu insanlar için 40 milyar dolar para harcadık. Peki bu insanlar ne olacak? Bu yetmedi şimdi Afganistan’dan geliyorlar. Kadın, yaşlı, çocuk da değil hepsi genç. Ne yapacağız? Karşı çıkıyorum. Bu söz Erdoğan’a ait bana ait değil. ‘Finansmanı iyi yönettiğimiz için mültecileri Türkiye’ye alıyoruz’ Parti Sözcüsü de açıklama yapıyor, ‘Bir tek mülteci almayacağız’ diyor. Yahu seni kim takar arkadaş.

En tepedeki insan ‘parayı veren düdüğü çalar ben mültecileri alırım yeter ki sen bana para ver’ diyor. E biz parayı verelim onlar külfete katlansınlar. Bu ırkçılık değildir. Bu güzel ülkede, izlenen yanlış politikalarda hem sığınmacılar hem biz mahvoluyoruz. Adamlar burada kalmak istemiyor, Avrupa’ya gitmek istiyor. Onlar ise ‘Sakın buraya almayın para verelim siz orada tutun’ diyorlar. Biz sizin taşeronunuz muyuz?”

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın