Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı “Zam yapılırsa taksi bulamama sorunu çözülür” dedi, sosyal medya Uber çağrısı yaptı

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, şehirdeki taksi bulamama sorununun zam yapılması halinde çözüleceğini savundu. Aksu, “Açılış en az 10 TL olmalı, kısa mesafe en az 20 TL olmalı, taksimetrelere kilometre başına yüzde 30 zam yapılmalı” dedi. Sosyal medyada ise “Uber”in kullanımına izin verilmesi istendi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu, daha önce kendisi hakkında “kendi taksisinin plakasına işlem yapıldı” iddiasını kaleme alan Hürriyet yazarı Orhan Ün’e konuştu. Hakkındaki iddialar ve son dönemde taksicilerle ilgili artan şikayetler üzerine açıklamalarda bulunan Aksu, zam yapılırsa sorunların çözüleceğini öne sürdü.


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu: Zam yapılırsa taksi bulmama sorunu çözülür - Internet Haber
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu

Eyüp Aksu’nun, Orhan Ün’ün sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

 • İstanbul’da bir taksi sorunu var. Durmuyorlar, gideceğimiz yeri beğenmiyorlar, bize karşı öfkeliler…
  Yok yok yok… Bakın ‘duyumlarımıza göre’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri bazı gruplara taksi plakası verme vaadinde bulunmuş. Bu yüzden çabalıyorlar. Oysa İstanbul’da taksi sayısının artışına gerek yok.
 • Nasıl yok…
  Trafik çözülmediği, teknolojik sistemler devreye alınmadığı sürece bu iş olmaz. Şu anda ki taksi sayısı fazla bile.
 • Neden bizi beğenmiyor şoför arkadaşlar?
  52 bin çalışanımız var. Haliyle bizim mesleğimizde de çok az sayıda çürük elma var. Eğitim verilmesi lazım arkadaşlarımıza.
 • Çözüm zam dediğinizi işittim…
  Çok doğru. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıp en ucuz taksi hizmetini veriyoruz. İstanbul halkı toplu taşımaya binmiyor ucuz olduğu için taksiye biniyor. Makul bir zam yapılırsa bu taksi bulmama sorunu da çözülmüş olur.
 • Ne kadar zam istiyorsunuz?
  Açılış en az 10 TL olmalı, kısa mesafe en az 20 TL olmalı, taksimetrelere kilometre başına yüzde 30 zam yapılmalı.

Sosyal medyada Uber çağrısı

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun bugün medyaya yansıyan sözleri sonrası sosyal medyada Uber çağrısı yapıldı.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar şöyle:


Uber, 2014 Haziran ayında Türkiye'de 10 şoförle UberBLACK hizmetini başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Aralık 2016'da tüm illere gönderdiği talimatla Uber'e korsan taşımacılık suçundan ceza kesilmesini istedi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Eylül 2017'de Uber'e dava açtı. Uber, Eylül 2018'de e-fatura sistemine geçti. Uber, Türkiye'de 2 bini taksi olmak üzere 8 binden fazla aktif sürücü ve 4 milyon kullanıcıya ulaştı. Uber, İstanbul'daki XL faaliyetlerini 31 Mayıs 2019 itibarıyla durdurdu. Uber'e kayıtlı taksi sürücüsü 4 bini geçti. Uber, talebin artmasıyla ticari taksilerden Haziran 2019 itibarıyla yüzde 5 komisyon almaya başladı. 16 Ekim 2019 tarihinde İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına, mobil uygulamasına ve internet sitesine erişimin engellenmesine karar verdi. 24 Aralık 2020 tarihinde mahkeme, Uber uygulamasına erişim engeli kararını kaldırdı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın