Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı konusunda, “Ben İBB ilçe başkanıydım adayım demedim önerildim. İlçe belediye başkanıydım adayım demedim. Benden bir şey duydunuz mu hayır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde Gazeteciler Nihal Bengisu Karaca, Nagehan Alçı, İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.


Kanal İstanbul projesi hakkında konuşan İmamoğlu, “Buralar hep tarım alanı. Bu, İstanbul’un şehircilik adına katliamıdır. Yaşanacak bir kentimiz kalmaz. Fatih Sultan Mehmet’in emanetine ihanet etmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Biz göreve geldiğimizde kazmayı vuracağız deniliyordu. Hâlâ o şekilde duruyor. Ben şunu anlatacağım. Bu bir devlet projesi değil, bir seçim projesi. Devlet projesi olsa süreç farklı olurdu” dedi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:


“Sayın Ahmet Davutoğlu bile iyi bir fizibilite ve etki analizi yapılmadığını söylüyor. Ekolojik olumsuzluklarına değiniyor. O dönem nüfus hareketliği konusunda da net bir rapor yoktu diyor. Genelkurmay’a sordunuz mu diye soruyor. Ama aramamışlar bile. Kanal İstanbul yapılırsa 8 milyon vatandaşın güvenliği ne olacak diye sordum diyor. Tek bir yanıt alamadım diyor. Bu ülkenin 3 yıl boyunca başbakanlığını yapmış bir insan bunu söylüyor.

Sayın Ali Babacan da ÇED raporu dahil kritik raporların tümünün siyaseten hazırlandığını biliyorum diyor.

Dün akşam da Sayın Cemal Saydam ifade etti. ‘Marmara ölecek’ diyor. ‘Beton Kanal işini rafa kaldırın’ demiyor, ‘Unutun’ diyor. Benim gibi bilim insanlarını niye davet etmediniz diyor.

İstanbul’u yöneten bir Büyükşehir Belediyesi Başkanı var. Bir kez davet ettiniz mi, muhalif düşünen bilim insanlarını bir araya getirdiniz mi, bunların sorulması gerek.

Öte yandan kanal üzerinde yapılacak köprülere geçiş garantisi verilecek mi? Bunlar önemli sorular.

Sazlıdere Barajını yok ediyorsunuz. İstanbul’un suyunun yüzde 10’nu. 350 milyon metrekarelik bir alanı imara açmaktan bahsediyoruz. Ben aynen şunu diyorum. Bir kişi her şeye karar veremez. Çağırın bizleri konuşalım.

‘Biz buraya şehri koyacağız’ diyorlar. Buralar hep tarım alanı. Bu, İstanbul’un şehircilik adına katliamıdır. Yaşanacak bir kentimiz kalmaz. Fatih Sultan Mehmet’in emanetine ihanet etmiş olursunuz.

Şehircilik Bakanı çıkıp diyor ki, ‘Biz lojistik alanlarını ticaret alanlarını iptal ettik konuta çevirdik’ diyor. Kime sordunuz. Hak hukuk var itirazlar var. Yüzbinlerce insan açıklanan planlara itiraz etti. Yüzbinlerce insan bu işin olmasını istemiyor. Toplumun büyük bir çoğunluğu istemiyor bunu.

Bu proje Türkiye’nin hazinesini ipotek altına alacak bire proje. Biz o bölgede satın alınan arazileri tarım olanı olarak almaya hazırız. O bölgede büyük bir arsa rantı söz konusu oldu.”

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında, “Ben İBB ilçe başkanıydım adayım demedim önerildim. İlçe belediye başkanıydım adayım demedim. Benden bir şey duydunuz mu hayır” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın