Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İkizdere’de gözaltılar! Tarkan’dan destek…

İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağı için çalışmalara başlandı. İş makineleri jandarma korumasında çalışırken duruma tepki gösteren bir İkizderelinin “Allah belanuzu versin, hırsız bunlar hırsız” diye seslendi.

Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde AK Parti’ye yakınlığı ile tanınan Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağı için yol açma çalışmalarına başlanırken bölge halkı da direnmeye devam ediyor.


İkizderelilerin direnişine karşın jandarma korumasında çalışmaya başlayan iş makineleri vadideki ağaçları söktü. Köylülerin geçim kaynağı olan arı kovanları ile evlere giden su boruları parçalandı. İş makinelerinin kolluk kuvvetlerinin koruması altında çalışmasına tepki gösteren bir kişi “Allah belanuzu versin” diye tepki gösterdi.

6 KİŞİ GÖZALTINDA

Bölgenin doğal yapısına dokundurmamaya kararlı olan köylülerin eylemi dördüncü gününe girerken güvenlik güçlerinden biber gazlı müdahale geldi.


Müdahalede, doğa nöbeti tutan ve Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin önünde duran köylüler gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 6 kişi arasında İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım’ın da bulunduğu öğrenildi.

TARKAN’DAN DİRENİŞE DESTEK

Rize’de İkizdere ilçesi Gürdere ve Cevizlik köyünde taş ocağı açılacak olmasına halkın verdiği tepkinin ardından Tarkan’dan bir paylaşım geldi. Tarkan, “Haklı isyanınızı derinden hissediyorum ve yanınızdayım” diyerek hemşehrilerine seslendi.

Rize’de Lojistik Merkez ve Liman projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 16 milyon tona yakın taş alınması kararlaştırılan İkizdere ilçesi Gürdere ve Cevizlik köyünde taş ocağı açılacak olmasına yöre halkının tepkisi devam ediyor. İkizdereli olan sanatçı Tarkan Tevetoğlu da hemşerileri için sosyal medya hesabında paylaşımda bulundu.

İkizdere ziyareti sırasında baba ocağı Rüzgarlı köyünde çekilen fotoğrafını yayınlayan Tarkan şu ifadelere yer verdi:

“Canım memleketim Rize, canım İkizdere, canım hemşehrilerim! Acılı feryadınızı duyuyorum. İçim yanıyor benim de. Doğanızı, yurdunuzu korumak istemekteki haklı isyanınızı derinden hissediyorum ve bu mücadelenizde tüm kalbimle yanınızdayım.”

Tarkan diğer bir mesajında ise, “Her gün memleketimizin doğasını, toprağını para ve güç uğruna feda edenler; çocuklarımıza, yarınlarımıza miras bırakacağımız güzel memleketimize bu katliamları reva görenler, bi durun artık! Yeter!” dedi.

İkizdere’de taş ocağına karşı protestolar sürüyor

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı yerel halkın protestoları sürüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın