Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İkizdere’de taş ocağına karşı protestolar sürüyor

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından işletilmek istenen taş ocağına karşı yerel halkın protestoları devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının bitmesiyle köylülerin direnişine komşu köylerden de katılımlar oldu.

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı yerel halkın protestoları sürüyor.


CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka “Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürüyor. Jandarma köylülerin ve çevreden gelenlerin yolunu kesti, yurttaşlar, alana patika yollardan geçerek ulaştı” ifadeleriyle son gelişmeleri paylaştı.

AKP MKYK Üyesi Metin Külünk, Rize İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin başlattığı direnişi ABD’nin HDP eliyle yönlendirdiğini iddia etti.

AK PARTİLİ KÜLÜNK: DEŞİFRE EDİYORUZ


Twitter hesabından “Biden’in Karadeniz Planını Deşifre Ediyoruz” diyerek açıklama yapan Külünk şunları söyledi:

“Biden Türk siyasetini HDP üzerinden manipüle etmek istiyor. ABD sadece Suriye’de PKK-PYD’ye silah yığmıyor; aynı zamanda HDP’ye de bilgi, plan yığıyor… Hatta CHP’nin HDP’ye mahkum olma sebebi de ABD’nin HDP ısrarıdır. Dolayısıyla HDP İzmir milletvekili Murat Çepni 2-3 gündür, İkizdere’de lojistik bölge inşası için alt yapı oluşturulmak amacıyla çalışılan alanda ilgili çalışmalari engelleyip, siyasi poziyon oluşturmak için vatandaşlarımızı tahrik ederek provakasyon çabasında olmasını bu büyük fotoğraf içinde okumak gerekir.”

DÜNYADA ÖNCELİKLİ KORUNACAK 200 VADİDEN BİRİ

Taş ocağı kurulmak istenen İşkencedere Vadisi dünyada öncelikli korunacak 200 ekolojik bölgeden biri olan Rize İkizdere Vadisi’nin bir kolu. Bölge doğal sit – nitelikli doğal koruma alanı ve kısmen doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmiş durumda. İskencedere Vadisi’nde kurulması planlanan taş ocağının doğal hayatı ve yaşamı tehdit ettiğini dile getiren yurttaşlar aylardır faaliyete karşı mücadele ediyorlar. Bölgede kurulacak taş ocağı ile Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatında kullanılmak üzere yaklaşık 16 milyon ton taşın alınacağı ileri sürülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın