Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan: Tahammülümüz kalmadı, Suriye’de gereken adımları atacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de 2 polisin şehit olması hakkında, “artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası konuştu.


Erdoğan, Suriye’de 2 polisin şehit olması, 2 polisin de yaralanması hakkında, “Suriye’den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacacağız” dedi.

Fahiş fiyat artışları konusuna da değinen Erdoğan, “Fahiş artışları içeriye sınırlı bir şekilde yansıtarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Buna rağmen üreticilerimizi korumak için her türlü tedbiri alıyoruz. Artık daha çok üreten, ihraç eden özel sektörümüzün aynı şekilde kendi çalışanlarını koruyacak bir anlayışı gözeteceğini inanıyorum. Milletimizin mağduriyetine yol açan fırsatçıları da yakından takip ediyoruz. Ekonomide büyümeden ihracata aldığımız her yeni güzel haber geleceğimize daha umutla bakmayı sağlıyor” diye konuştu.

Yeşil Kalkınma Devri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girmesini hatırlatarak, iklim değişikliği konusunda şu ifadeleri kullandı:


“Bir yandan 2023 projelerimizin eksiklerini tamamlarken, diğer yandan 2053 vizyonumuz için somut hedeflerimizi oluşturmaya başladık. Bunlardan birisi de Yeşil Kalkınma Devri’dir. Dünya bugün insanlık tarihindeki kırılmaların en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Salgın döneminde üretimde ve insan hareketliliğinde yaşanan yavaşlamanın bile dünyamızı ne kadar rahatlattığını uzaydan çekilen görüntüler gösteriyor. Bir süredir, dünya devletleri bir araya gelerek iklim değişikliğinin ağır sonuçlarını hafifletmeye yönelik adımlar atıyor. Paris İklim Anlaşması bu karar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Türkiye olarak, adil yük paylaşımı konusundaki itirazlarımızı saklı tutarak, Paris İklim Anlaşmasını yürürlüğe koyduk. G20 Toplantısında ve Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde ülkemizin yaklaşımını paylaşacağız.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın adını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz” diyen Erdoğan, “Bakanlığımızın altında bir iklim değişikliği başkanlığı kuruyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Genel Müdürlüğü’nü de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlıyoruz. İçişleri Bakanlığımıza bağlı Göç İdaresi Başkanlığı’nı kuruyoruz” dedi.

Erdoğan, Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını işaret ederek, “Türkiye’nin sanayi devrimini kaçırmasının, bilgi ve teknoloji devriminin arkasında kalmasının sebebi Türkiye çeşitli dönemlerde farklı siyasi, ekonomik araçlar kullanarak bu süreçlerin dışına itilmiştir. Tek parti faşizmi, darbeler ve vesayet, terör bu araçlardan biridir. 1960 darbesinden beri bu gerçeği sayısız örneği ile görmek mümkündür. Büyük demokrasi ve kalkınma devriminin etkisini azaltmak, takvimleri geriye sarmak için bu oyunlar oynanmaya devam edilmiştir” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın