Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pandeminin vurduğu işçiler 1 Mayıs’ı kutluyor

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. Türkiye’de ve dünyada milyonlarca çalışan, ikinci kez 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü pandemi tedbirleriyle karşılıyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı yurt genelinde bugün çeşitli anmalarla kutlanıyor.


1 Mayıs buluşmalarından ilki 1977 1 Mayıs’ındaki provokasyonda çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği Taksim Kazancı Yokuşu’ndaki anma oldu. DİSK’in çağrısıyla saat 11.00’da 1 Mayıs 1977’de katledilen emekçiler anıldı. Taksim Kazancı Yokuşu başına karanfil bırakılırken, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı. Anma açıklamasına DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yanı sıra Türkiye Komünist Partisi ve EMEP de katıldı.

TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA GÖZALTI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim’e yürümek isteyen gruplar gözaltına alındı.


Mecidiyeköy’de toplanan bir grup Taksim’e yürümek istedi. Polis grubun yürüyüşüne için vermedi. Gruptaki yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.

Bir başka grup ise Tarlabaşı’ndan Taksim’e gitmeye çalıştı. Ancak bu gruptakiler de gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Polisin Taksim ve çevresinde önlemleri sürüyor.

212 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği, Taksim’e çıkmaya çalışan toplam 212 kişinin gözaltına alındığı açıkladı.

Açıklamada, “İl ve ilçe Hıfzıssıhha meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen sendikalar dışında ve Taksim Meydanı’na çıkmak için toplanan kişiler hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 kişi gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır” denildi.

ANKARA’DA 1 MAYIS

Ankara’daki 1 Mayıs açıklaması ise Selanik Caddesi’ndeki KESK Genel Merkezi önünde gerçekleştirildi.

TMMOB Ankara İKK, KESK Ankara Şubeler Platformu, ATO, DİSK Anlara Bölge Temsilciği ve ASMMO’nun çağrısıyla yapılan açıklamaya Türkiye Komünist Partisi, SOL Parti ve HDP’nin de aralarında olduğu siyasi partiler katıldı.

Sakarya Caddesi’nde yapılacağı duyurulan açıklama polisin engellemesi sonrası Selanik Caddesi’ndeki KESK Genel Merkezi önünde yapıldı.

Yapılan 1 Mayıs açıklamasında, salgınla geçen sürecin emekçilere yönelik saldırılara sahne olduğu vurgulandı, herkese bir an önce ücretsiz aşı yapılması talebi dile getirildi.

HER 3 İŞÇİDEN 1’İ GELİRİNİ KAYBETTİ

Salgının ağır yükünü çeken emekçiler, bu yıl da 1 Mayıs’a ağır kayıplarla giriyor. İşçilerin yüzde 75’i ekonomik darboğazda olduğunu açıklarken, yüzde 40’ı ucuz gıdaya yöneldi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, pandemide üçüncü dalgayı yaşayan ve salgını kontrol etmekte zorlanan Türkiye’de, açlık ve hastalık ikilemine zorlanan çalışan kesim, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na maddi ve yaşam koşullarındaki ağır kayıplarla girdi.

İşçilerin yüzde 36’sı pandemi ile birlikte ücretinde azalma olduğunu açıklarken, yüzde 40’ı ise bu dönemde daha ucuz besinlere yöneldiğini belirtti. Her anlamda tarihin en zorlu 1 Mayıs’larından birini kutlayan çalışanlar, hem maddi hem de sosyal haklarında büyük bir kayıpla karşı karşıya.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın