Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berrin Sönmez: HDP Deklarasyonu: İki ayaklı demokrasiye çeyrek kala

Duvar yazarı Berrin Sönmez, HDP’nin açıkladığı Demokratik Tutum Belgesi’ni köşesine taşıdı. Sönmez yazısında, “Beklenen Demokratik Tutum Belgesinde sıraladığı 11 madde ve maddeler dışı önceliklerini açıkladığında demokrasinin hem ilkesel hem toplumsal yönünü gördüğünü ortaya koydu” dedi.

Berrin Sönmez, HDP’nin açıkladığı 11 maddelik Demokratik Tutum Belgesi’ni köşesine taşıdı.


Sönmez yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Seçimlere iki yıl var demek adet olsa da hızlandı siyaset ve hayli ısındı. HDP hakkında açılmış olan kapatma davası da cabası. Aynı zamanda Halkların Demokratik Partisi’nin oy oranı siyasi dengeler için belirleyici olma konumunda, kilit öneme sahip. Bugün siyasetin anahtarı HDP.

HDP, Demokrasi Tutum Belgesi’ni açıkladı! “İttifakta yer almayacağız”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, “Herhangi bir ittifak içinde yer alma arayışımızın olmadığını açıklıkla vurguluyoruz” dedi.

Öneminin de kendisine yönelen tehdidin de farkında olan Halkların Demokratik Partisi ise toplumsal açmazdan kurtulmakla kendisini de kurtaracağını düşünüyor olabilir. Beklenen Demokratik Tutum Belgesinde sıraladığı 11 madde ve maddeler dışı önceliklerini açıkladığında demokrasinin hem ilkesel hem toplumsal yönünü gördüğünü ortaya koydu. 11 maddede özetlemek zor olsa da elbette kağıt üzerinde yazmanın kolay olduğunu söylemek gerekiyor. Fakat hayata geçirmek için çoğulcu, katılımcı ve kapsayıcı yöntemle müzakere sonucu mutabakata ulaşma şartı ve arzusu kesinlikle uygulama için gereken zemin. Belgeyi birkaç kere okumuş olmama rağmen yine de ben mi gözden kaçırdım endişesinden kurtulamadığım önemli bir eksiklik laiklik ilkesiyle ilişkili. Tutum belgesinde laiklik ilkesine atıf yapılması beklenirdi. Çünkü geçmişte olduğu gibi agresif laiklik uygulamaları demokrasi inşasını engellediği gibi AKP yıllarında laiklik ilkesini yok sayan, hukuki konuları dini söylemle bütünleştirmeyi tercih ederek toplumu din yorgunluğuna sürükleyen icraat da demokrasinin bel kemiğini kırıyor.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın