Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alkol tartışması! Kısıtlama mı, özgürlüğe müdahale mi?

Açıklanan yeni koronavirüs tedbirleriyle beraber alkol satışı da yasaklandı. Tekel bayilerinin kapalı olacak, süpermarketlerde de alkol reyonları kapatılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstisnada yer almıyor ve kapalı” dedi. Sosyal medyada ise “Alkolüme dokunma” başlığıyla eleştiriler yöneltildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası yeni koronavirüs tedbirleri açıklanmış, ardından İçişleri Bakanlığı da 81 ile gönderdiği genelgeyle kısıtlama kapsamında işletmelerin çalışma şekilleri ve muafiyetleri konusunda bilgilendirme yapmıştı.


Madde madde kısıtlama tedbirleri

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, 81 İl Valiliğine “Tam kapanma Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

ALKOL SATIŞI YASAK

Genelgede tekel bayileri hakkında bir hüküm bulunmazken, süpermarketlerde alkol reyonları için uyarılar asıldı. Sosyal medyada ise “Alkolüme dokunma” başlığı altında eleştiriler yöneltildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekellerin bu süreçte açık olup olmayacağıyla ilgili de, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” diye konuştu.


GENELGEDE NE DİYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede süpermarketler için şu ifadeler yer alıyor:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın