Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alkol satışı yasak mı değil mi? TTBP ve İçişleri’nden açıklamalar

17 gün sürecek koronavirüs kısıtlaması süresince alkol satışının yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı genelgesinde herhangi bir yasak bulunmazken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu alkollü içecek satışlarının yasak olduğunu söylemişti. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise alkol satışına devam edileceğini duyurmuştu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş satış yaptıklarını duyururken, İçişleri Bakanlığı ise alkollü içecek satışı yasağını işaret ederek bir açıklama yaptı.

Alkol tartışması! Kısıtlama mı, özgürlüğe müdahale mi?

Açıklanan yeni koronavirüs tedbirleriyle beraber alkol satışı da yasaklandı. Tekel bayilerinin kapalı olacak, süpermarketlerde de alkol reyonları kapatılacak.

Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında Türkiye, en uzun kapanmasına dün akşam girdi. İçişleri Bakanlığı’nın kapanmanın esaslarını belirleyen genelgesi ile alkollü içkilerin satışı ile ilgili tartışma başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekel bayilerin istisna kapsamında olmadığını belirterek konunun tartışma konusu olamayacağını söyledi. Tekeller kapalı olduğu için de önceki hafta sonu kısıtlamalarında olduğu gibi haksız rekabetin önüne geçmek adına marketlerde de satış yapılamayacağı belirtildi. Ancak tüm bu açıklamalar ve değerlendirmeler tartışmaların önüne geçmedi.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, dün yaptığı açıklamada yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi.

TESK: Alkol satışına devam edeceğiz

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkolle ilgili herhangi bir yasak olmadığı için alkol satışına devam edileceğini söyledi.

TEKEL BAYİLERİ PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, tam kapanma sürecinde uygulanacağı belirtilen alkollü içki satış yasağının kalktığını söyledi. Aybaş, “Herkese hayırlı olsun” dedi.


Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında başlayan 17 günlük tam kapanma sürecinde uygulanması beklenen alkollü içki satışı yasağıyla ilgili yaşanan bir gelişmeyi aktardı.

Aybaş, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

FİŞLER SOSYAL MEDYADA

Kapanmanın ilk gününde sosyal medya kullanıcıları alkollü içki satın aldıklarını belgeleyen fişlerin fotoğraflarını paylaştı.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Twitter’dan “Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese hayırlı olsun” paylaşımında bulundu.

İÇİŞLERİ’NDEN ÜSTÜ KAPALI AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise alkol yasağıdan bahsedilmeden şu ifadelere yer verildi:

“Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız resmi olarak Bakanlığımızca; il hıfzısıhha kurulu kararları ve valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ie paylaşılmatadır.

Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği tam kapanma döneminde yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KÜTAHYA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı, Kütahya Valiliği’nin alkol satışına izin vermeyeceği açıklamasını paylaştı .

Valilik’ten yapılan açıklamada, “Tekel büfelerinin faaliyetleri İçişleri Bakanlığımız tarafından genelgede belirtilen istisna kapsamında olmadığından yine 81 ilde olduğu gibi il hıfzısıhha kurulumuzun almış olduğu karar gereğince kısıtlama süresince sınırlandırılmıştı” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın