Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’ye DEAŞ-Horasan mesajı: Beraber adım atarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek ve Karadağ’a yönelik resmi ziyaretlerinin ardından dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın “DEAŞ’ın yüzde 100’ünü devirdim. Suriye’de, Irak’ta devirdik. Şimdi yeni bir DEAŞ var” sözleri için Erdoğan, “Amerika, DEAŞ’ı bitirmemiştir. DEAŞ’a karşı da hiç böyle ciddi ve kararlı bir mücadele vermemiştir” dedi. Erdoğan, DEAŞ-Horasan grubu içinse, “Artık önümüzde şimdi DEAŞ Horasan diye bir şey çıktı. Onlarla bu mücadeleyi sürdürelim. Biz de onlarla beraber adım atarız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretlerinin ardından yurda döndü. Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Afganistan’da Taliban yönetimine değinen Erdoğan, Türkiye’nin diplomatik varlığının devam edeceğini vurgulayarak, “Afganistan süratle toparlanmalı, Afgan halkı bu kadar yükü çekemez” ifadelerini kullandı.


Rusya’dan ikinci parti S-400 alınacağı iddialarına da yanıt veren Erdoğan, “Rusya’yla ilgili, ikinci paketin alımı vesaire, bu konularda bizim herhangi bir tereddüdümüz yok. Rusya’yla bizim gerek S400 konusu olsun, gerek savunma sanayine yönelik olsun, birçok adımımız var” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tekrar seçilen Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın açıklamalarına yanıt verdi.

“Afganistan toparlanmalı”

Afganistan’daki son durumu değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bizim derdimiz şu; Afganistan süratle toparlanmalıdır. Artık Afgan halkı bu kadar yükü çekemez. Ortada 40 milyona yakın bir nüfus var. Devasa bir ülke var. Biz Afganistan’ın birliğine, beraberliğine her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki Afganistan tarafından da bu anlamda o yaklaşımı görelim” dedi.

Diplomatik ilişkilerin süreceğini belirten Erdoğan, “Önceki gün yeniden şehir merkezindeki büyükelçilik binamıza döndüler ve faaliyetlerine buradan devam ediyorlar. Şu anki planımız bu şekilde diplomatik varlığımızın sürdürülmesi yönünde. Planlarımızı güvenlik durumuyla ilgili gelişmelere göre sürekli güncelliyoruz” diye konuştu.


Biden’a DEAŞ tepkisi, birlikte adım atma mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın “Biliyorsunuz DEAŞ’ın yüzde 100’ünü devirdim. Suriye’de, Irak’ta devirdik. Şimdi yeni bir DEAŞ var” sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Doğrusu ben bu açıklamayı hiç doğru bulmuyorum. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Yani Sayın Trump’la bizim ikili özel görüşmelerimiz de olmuştur ama bir defa Amerika, DEAŞ’ı bitirmemiştir. DEAŞ’a karşı da hiç böyle ciddi ve kararlı bir mücadele vermemiştir. DEAŞ’a karşı dünyada kararlı mücadele eden tek ülke vardır, o da Türkiye’dir. Bu mücadeleyi biz ülkemizde verdik, veriyoruz, şu anda hala veriyoruz. Irak’ta verdik, veriyoruz. Suriye’de verdik veriyoruz. Acaba onlar dünyanın neresinde DEAŞ ile mücadele vermişler? Eğer bunları bitirmiş olsalardı, Irak’takileri bitirirlerdi; Irak’ta bile halledemediler, bu mücadele şu anda hala devam ediyor. Temennim odur ki şu anda Biden yönetimi Amerika’nın bıraktığı yerden, böyle bir yaklaşımı devam ettirsin ve DEAŞ Horasan’ı halletsinler. Çünkü artık önümüzde şimdi DEAŞ Horasan diye bir şey çıktı. Onlarla bu mücadeleyi sürdürelim. Biz de onlarla beraber adım atarız.”

İkinci S-400 paketi

Rusya’dan ikinci S-400 paketinin alımı iddialarına da yanıt veren Erdoğan, “Rusya’yla ilgili, ikinci paketin alımı vesaire, bu konularda bizim herhangi bir tereddüdümüz yok. Rusya’yla bizim gerek S400 konusu olsun, gerek savunma sanayine yönelik olsun, birçok adımımız var. Hatta daha değişik bir alternatifi söyleyeyim. Mesela bu yangınlarda onlardan gelen Ilyushin uçaklarını kullandık. Son telefon konuşmamızda da bu konuyu görüştük. Rusya seyahatimde de bütün bunların hepsini tekrar ele alacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın