Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

359 hakim ve savcının görev yeri değişti! Dikkat çeken değişiklik İzmir’de

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 359 hakim ve savcının görev yerlerinde değişikliğe gitti. İzmir Cumhuriyet Başsavcılı Kamil Erkut Güre Yargıtay Başsavcısı oldu.

HSK 1. Dairesinde yapılan toplantıda hakim ve savcıların görev yerlerinde değişikliğe gidildi.


Toplantıda 334’ü adli yargı, 25’i de idari yargı olmak üzere 359 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Yargıtay Başsavcılığına atanan, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre hakkında, FETÖ’nün haberleşme ağı olarak belirtilen “Bylock” kullandığı, birçok tutuklamaya neden olan ankesörlü telefonla iletişim kurduğu yönünde iddialar vardı.

Güre’nin yerine ise aynı yer Başsavcı Vekili olan Mustafa Öztürk getirildi.


Bir dönem İzmir’de dikkat çeken operasyonlara imza atan İzmir Başsavcı Vekili Okan Bato da görevden alındı, Bato’nun yeni görevi Antalya İstinaf Savcılığı oldu.

Yargıtay Başsavcılığı’na atanan Kamil Erkut Güre

Cem Küçük, Ersoy Dede’nin iddialarını hatırlamıştı

Türkiye yazarı Cem Küçük, “İzmir Cumhuriyet Başsavcısıyla ilgili iddialar doğru mu” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“TRT 1 Ana Haber Sunucusu Ersoy Dede, geçen cumartesi star.com.tr’de ilginç bir yazı yazdı. İlginç olduğu kadar FETÖ ile mücadelede de üzerinde durulması gereken bir konu…

Ersoy’dan okuyalım:

“Büyük bir ilin başsavcısının adına kayıtlı telefon hattı ‘ankesörlü ardışık aramaya’ takılmış. Ardışık aramaları gösteren belgede başsavcının adına kayıtlı olan hattın 22 Temmuz 2016’da yani darbe girişiminden bir hafta sonra Ankara’daki bir büfenin telefonundan iki kez arandığı tespit edilmiş. Aynı gün yapılan iki görüşme, 56’şar saniye sürmüş… Söz konusu Başsavcı ile ilgili bilgi sadece bu da değil… FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı ByLock’u kullanan A.A. isimli bir kişi itirafçı olmuş. İtirafçının ByLock yazışmalarında da aynı başsavcının adı geçiyormuş. A.A.’nın başka bir FETÖ’cü ile yaptığı görüşmede de, başsavcı ile iletişim hâlinde olduğu anlaşılmış. Bu irtibat sayesinde bazı operasyonlardan yapılmadan evvel haberdar oluyorlarmış! Ergenekon/Balyoz’da sahtekâr itirafçı kılıklı örgüt elemanları yüzünden kaç kişinin canının yandığını gördük. Dolayısıyla tek başına itirafçının sözleri suçlamaya yeter delil olmamalı. Fakat bu sözleri doğrulayan teknik takip de var. Ayrıca itirafçı, kent içinde bazı iş adamlarına bir dernek üzerinden yola çıkarak operasyon yapılacağının öğrenildiğini söylüyor. Bu bilginin çıkmasından sonra tedbirini alan iş adamları üzerinden de aslında itirafçının verdiği bilgiler teyit edilmiş oluyor…”

Ersoy Dede, tarife göre başsavcılardan birinin İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre olduğunu söylüyor. Daha doğrusu bilgiyi aldığı internet sitesine dayandırarak bunu söylüyor. Ersoy’un aktardığına göre Güre bu işlerin operasyon olduğunu düşünüyor.

Ama bazı belgelere göre bir kuyumcudan İzmir Cumhuriyet Başsavcısının eşi ve oğlunun şirketine 2 milyon liraya yakın ödeme geldiği iddiası var. O kuyumcunun ifadeleri de mevcut. Kredi kartı ödemeleri bile olduğu söyleniyor. Gerçek, HSK incelemesi sonu ortaya çıkacak…

Şerh düşerek söylüyorum, şayet iddialar doğruysa durum vahim demektir. İnşallah yalandır. Yoksa 2021’de İzmir gibi üçüncü büyük ilin başsavcısı bu işlere karıştıysa gidip kendimizi köprüden atalım… Adalet Bakanlığı da gerçeğin ortaya çıkması için elinden geleni yapacaktır.”

Kamil Erkut Güre kimdir?

İzmir, 17 Ekim 1967 doğumlu, ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamlayıp, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Kamil Erkut GÜRE, mesleğe 1995 yılında Hâkim adayı olarak başlayıp sırasıyla; 1998 yılında Kastamonu Cumhuriyet Savcılığı, 2003 yılında Hozat Cumhuriyet Savcılığı, 2005 yılında Çankırı Cumhuriyet Savcılığı, 2009 yılında Sakarya Cumhuriyet Savcılığı, 2014 yılında Sakarya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, 2015 yılında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, 2016 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.

31.05.2019 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Kamil Erkut Güre, evli ve bir çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın