Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun…

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… Türkiye’nin bayramı kutlu olsun…

“Tanrı’nın yardımıyla Nisan’ın 23’üncü cuma günü Büyük Millet Meclisi açılarak çalışmaya başlayacağından, o günden sonra bütün sivil ve askerin orunların ve bütün ulusun buyruk alacağı en yüce kat, adı geçen Meclis olacaktır. Bilgilerinize sunulur…”


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal, 22 Nisan 1920’de “Temsilciler Kurulu” adına bu bildiriyi yayınlayarak Meclis’in toplanacağını duyurmuştu.

Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce Meclis’i açılış konuşmasında ise “Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah’ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi’ni açıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İLK BAYRAM İLK KUTLAMA


“23 Nisan”, 1921’de çıkarılan “23 Nisan’ın Milli Bayram Addine Dair Kanun” ile Türkiye’nin ilk ulusal bayramı oldu.

Çocuk Bayramı ise, 23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun o günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla başlamış kabul edilir.

23 Nisan 1927’deki ilk bayram Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa himayesinde gerçekleştirildi, etkinlikler için Atatürk arabalarından birini çocuklara tahsis etti ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu’nun konser vermesini sağladı.

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çocuklara yönelik şu sözleri sarf etti:

“Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.”

Bayramınız kutlu olsun…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın