Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

128 milyar dolar anketi! Kampanyaya destek veren % 52, açıklamalardan tatmin olmayan % 63

ÖZEL – İstanbul Ekonomi Araştırma, kamuoyuna 128 milyar dolar tartışmasını sordu. Ankete katılanların yüzde 52,3’ü muhalefetin başlattığı kampanyayı doğru bulduğunu, yüzde 63,6’sı da hükümetin ve Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaları tatmin edici bulmadığını söyledi.

İstanbul Ekonomi Araştırma, 19-21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişiyle görüştü.


Ankete ilişkin yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz haftalarda CHP’nin başlattığı “128 Milyar Dolar Nerede?” kampanyası bünyesinde ülkenin çeşitli şehirlerinde reklam panolarına asılan görsellerin indirilmesi ve bu görsellerin Cumhurbaşkanı’na hakaret niteliğinde değerlendirilmesi büyük ses getirmişti. Takip eden günlerde tartışmaya diğer muhalefet partileri de dahil oldu ve bu konu ülkenin son günlerdeki ana gündem maddesi haline geldi. Muhalefet partileri temsilcileri eleştirilerini dile getirirken, hükümet kanadından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve bugünkü grup konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştirilere yanıt verdi. TCMB rezervi tartışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği bugünlerde toplumun bu konu hakkındaki düşüncelerini merak ettik ve Nisan ayının ikinci anketinde araştırdık” denildi.

Erdoğan’dan 128 milyar $ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 128 milyar dolar tartışması için, “Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi “cehli mikap” olarak yanlış ve yalan olduğunu en iyi kendilerinin bildiği “128 milyar dolar nerede” yalanına sarıldılar” dedi

YÜZDE 52 DESTEK VERDİ

Ankete katılanların yüzde 52,3’ü ““128 milyar dolar nerede?” kampanyasını doğru buluyor musunuz?” sorusuna “evet” yanıtını verdi. Yüzde 28 yanlış bulduğunu, yüzde 20 “bilmiyorum” dedi.


YANITLAR TATMİN ETMEDİ

“Hükümetin ve TCMB’nin yaptığı açıklamaları tatmin edici buluyor musunuz?” Sorusuna yanıt veren katılımcıların yüzde 63,6’sı “hayır” derken, sadece yüzde 19’luk kesim yanıtları tatmin edici buldu.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın