Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5 Ekim 1921 – Uluslararası Yazarlar Birliği PEN kuruldu

Uluslararası PEN Kulübü, 5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ile John Galsworthy ve arkadaşları tarafından Londra’da kuruldu.

İngilizce, poets (şairler), playwrights (piyesçiler), essayists (denemeciler) ve novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşan PEN, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de birkaç yazarın bir araya geldiği, kendi inisiyatiflerinde sık sık ziyaret ettikleri bir kulüpte öncelikle arkadaş grubu olarak ortaya çıkmış ancak daha sonra kurumsal bir yapıya dönüşmüştür.


Uluslararası ofisi Londra’da olan bu kuruluş, bütün siyasal sıfatlandırmaların uzağında durmaya çalışarak özellikle düşünce, ifade ve basın özgürlüğünün sağlanması, yazarların haklarının dünya ölçüsünde korunması için çaba gösteriyor.

Günümüzde 102 ülkenin üye olduğu ve 144 merkezi olan Uluslararası PEN Kulüpleri Federasyonu aynı zamanda UNESCO’nun insan hakları danışmanlığını yapıyor.

Birliğe üyelik şartı İngiltere’deki kulübün prensipleri doğrultusunda gelişmiştir. Irk, dil, millet, ülke, din ayrımı olmaksızın en az iki eseri yayınlanmış olan ve her yazar üye olabiliyor.


Pen international.svg

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın