Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

19 Eylül 1994 – Civangate skandalı patladı

Civangate Skandalı, 19 Eylül 1994 tarihinde Emlak Bankası Eski Genel Müdürü Engin Civan’ın vurulmasıyla birlikte ortaya çıkan ve Türkiye’nin gündemini uzun süre meşgul eden skandallardan birisi.

İddiaya göre müteahhit Selim Edes, o dönem Emlak Bankası’nın Genel Müdürlüğünü yapan Engin Civan’a 3,5 milyon dolar civarında bir rüşvet vermiş fakat parasını geri alamamıştır. Bunun üzerine müteahhit Selim Edes, kabadayı Dündar Kılıç ve o dönem Kılıç’ın damadı olan Alaattin Çakıcı’ya gidip, alacağını tahsil etmeleri için ricada bulunmuştur.


19 Eylül 1994 tarihinde, saat 20:45’te Engin Civan’ın otomobili Alaattin Çakıcı’nın adamı olduğu düşünülen Davut Yıldız tarafından kurşunlanmıştır. Olayın ardından Engin Civan hastaneye kaldırılmıştır.

Olay sonrası, bu saldırının basit bir olay olmadığı ortaya çıkmış, soruşturmanın giderek genişlemesi neticesinde Özal ailesinin de olaya müdahil olduğu anlaşılmıştır.

Dündar Kılıç, verdiği savcılık ifadesinde; kendisinin olay öncesinde Edes ile Civan arasında aracılık yapmasını isteyen hatırlı kişinin eski devlet adamlarından Turgut Özal’ın eşi Semra Özal olduğunu açıklamıştır. Mahkeme, Semra Özal’ın tanıklığının sonuca etki etmeyeceği gerekçesiyle kabul etmemiştir.


Skandalın baş aktörü Engin Civan, 4 Ekim 1994 tarihinde çıkarıldığı mahkemece 7,5 yıl hapis ve 625 milyar lira para cezasına çarptırılarak tutuklanıp hapse gönderilmiştir, cezasını çektikten sonra Türkiye’ye dönmemek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiştir.

Selim Edes, 1 yıl 8 ay hapis ve 111,1 milyar lira para cezasına çarptırılmış olup,[5] Civan’ın otomobiline saldıran Davut Yıldız ise 7 yıl 3 ay hapis cezası alarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın