Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

15 Eylül 1975 – Pink Floyd’un “Wish You Were Here” albümü piyasaya çıktı

Dünyaca ünlü müzik grubu Pink Floyd’un en önemli albümleri arasında gösterilen, David Gilmour ve Rick Wright’a göre ise grubun en iyi albümü olan “Wish You Were Here” albümü 15 Eylül 1975’te piyasaya sürüldü.

Dark Side Of The Moon’un büyük başarısı Pink Floyd üstünde büyük bir baskı yaratıyordu. Grubun bu baskıda ilk kaydettiği şarkı “Shine On You Crazy Diamond” olmuştu. “Have A Cigar” ve “Welcome To The Machine” ise müzik endüstrisi ve yaşanılan baskıyı anlatan iki eser oldu. albümler kaydedilirken grup elemanları arasındaki sürtüşmeler artıyordu. Bu albüm Richard Wright’ın 1994 tarihli The Division Bell’e kadarki son beste çalışmalarını içeriyordu. Have A Cigar şarkısına Roy Harper vokal yapmıştır. Albüm kapağında bulunan fotoğrafta ateşe verilmiş olan kişi ise “Ronnie Rondell”dır. Bu sahne yaklaşık 15 kere çekilmiş, çekim sırasında 20 kişilik yangın söndürücülü ve acil müdahale ekibi hazır bulunuyordu.


Albüm kayıtları sırasında grubun yıllardır görüşmediği Syd Barrett stüdyoya girmiştir. Uzun süre sessiz bir şekilde oturan şişman ve kel Barrett’i hiç kimse tanıyamamış ancak tanıyınca grup üyeleri gözyaşlarına boğulmuşlardır. Ona albümden bir şarkıyı dinlettirmişler ancak o hiçbir tepki vermemiştir. Have A Cigar’ın kayıtları sırasında ise Roger Waters Syd Barrett’i sigarası elinde ancak hiç içilmemiş ve tamamen kül olmuş şekilde dururken görmüş ve daha sonra bu sahneyi ve o günkü Syd Barrett imajını Pink Floyd: The Wall filminde kullanmıştır. O günden sonra grup üyeleri onu ölümüne dek hiçbir zaman görmemişlerdir.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın