Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

13 Ekim 1886 – Amerikalı eczacı Pemberton, Coca Cola’nın formülünü buldu

ABD’de John Stith Pemberton isimli eczacı, dünyanın sudan sonra en çok tüketilen içeceği Coca-Cola’nın formülünü buldu.

Pemberton’un 1886 yılında bir ilaç olarak ürettiği şurup, küçük değişikliklerle alkolsüz bir içecek olarak küresel bir tüketici kitlesine Coca-Cola markasına dönüştü.


John Pemberton.jpg

Nisan 1865’te Dr. Pemberton, Columbus Muharebesi sırasında göğsünden bir kılıç yarası aldı. Çok geçmeden ağrısını dindirmek için kullanılan morfine bağımlı hale geldi. Bağımlılığına çare bulmak için 1866’da morfine morfinsiz alternatifler olarak hizmet edecek ağrı kesiciler denemeye başladı. Daha sonra koka ve koka şaraplarını denemeye başladı ve sonunda kola fıstığı ve damiana özlerini içeren ve Pemberton’ın Fransız Şarap Kokası adını verdiği bir tarif oluşturdu.

1886’da, Atlanta ve Fulton County ılımlılık yasasını çıkardıklarında, Pemberton Fransız Şarap Coca’sına alkolsüz bir alternatif üretmek zorunda kaldı. Pemberton, deneme yanılma yoluyla formüle ettiği içeceğin tarifini test etmesi ve mükemmelleştirmesine yardımcı olması için Atlanta’daki eczane sahibi Willis E. Venable’a güvendi. Venable’ın yardımıyla Pemberton, içeceğin hazırlanması için bir dizi yöntem belirledi.

Pemberton daha sonra bunu ilaç yerine içecek olarak satmaya karar verdi. Frank Mason Robinson, dönemin diğer şarap ilaçları arasında popüler olan alteranatif ses için “Coca-Cola” adını buldu.


Coca-Cola’nın piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, Dr. Pemberton hastalandı ve neredeyse iflas etti. Hasta ve çaresiz, formülünün haklarını Atlanta’daki iş ortaklarına satmaya başladı. Pemberton, formülünün “bir gün ulusal bir içecek olacağına” dair bir önseziye sahipti, bu yüzden oğluna bırakmak için mülkiyetin bir kısmını elinde tutmaya çalıştı. Bununla birlikte, Pemberton’ın oğlu parayı istedi, bu nedenle 1888’de Pemberton ve oğlu patentin kalan kısmını bir Atlanta eczacısı olan Asa Griggs Candler’e 2.300 $ karşılığında sattı ki bu 2020’de 47.230 dolara eşitti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın