Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

11 Ekim 1971 – John Lennon, Imagine şarkısını yayınladı

The Beatles’ın üyelerinden John Lennon, grup dağıldıktan sonra yaptığı Imagine albümüne adını veren şarkıyı 11 Ekim 1971’de yayınladı.

Bugün en çok sevilen şarkılardan olan Imagine, Rolling Stone’un Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı anketinde üçüncü sırada yer almakta.


Lennon şarkıyı “din-karşıtı, milliyetçilik-karşıtı, geleneklere karşı ve anti-kapitalist fakat şeker kaplı olduğu için kabul görmüş” olarak tanımladı. Bu tanım Geoffrey Giuliano’nun Lennon in America isimli kitabında belirtildi.

Şarkıda Lennon, kendi ütopya görüşünün hayal edilmesini istiyor; orada ülke yoktur, din yoktur, mülk yoktur ve uğruna öldürecek ya da ölecek herhangi bir şey yok. Orada sadece barış içinde yaşayan ve tüm dünyayı paylaşan insanlar var.

Her ne kadar şarkı sözlerinin Lennon’un daha barışçıl bir dünyaya dair umutlarından doğduğu düşünülmüş olsa da, aslında şarkının nakaratı Yoko Ono tarafından daha Lennon’la tanışmadan önce çeşitli şiirlerinde ve Grapefruit isimli kitabında kullanıldı. Nakaratın ilham kaynağı 2. Dünya Savaşı sırasında, Ono’nun Japonya’da geçirdiği çocukluğu, bu döneme verdiği tepki. Lennon, birkaç sefer, şarkının sözleri için her ikisinin de (Yoko Ono’nun da) anılması gerektiğini belirtti.


Şarkı farklı yerlerde kullanılmış, kabul edilmiş, farklı sanatçılar tarafından defalarca seslendirilmiş ve farklı şeylere ilham kaynağı oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın