Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tesla, Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’da kurdu

Tesla’nın Almanya’da başkent Berlin yakınlarında yaptırdığı mega-fabrika bugün halkın ziyaretine açıldı. Henüz üretim izni almamış olan fabrikayı gezmesi için yaklaşık 27 bin kişi davet edildi.

Berlin’den 30 kilometre uzaklıktaki Grünheide’de yaklaşık 300 hektarlık alana inşa edilen yeni üretim tesisi, 500 bin adete kadar elektrikli otomobil üretebilecek ve 12 bin kişiye iş imkânı sağlayacak.


Amerikan elektrikli otomobil yapımcısı, burada ayrıca dünyanın en büyük elektrikli batarya fabrikasını da kurmayı düşünüyor.

Fabrika çok büyük ölçüde tamamlanmış olsa da firma henüz burada üretime geçme izni almış değil. Fabrikanın yapımına yaklaşık iki yıl önce özel izinle başlayan Tesla, nihaî formalitelerin tamamlanmasını bekliyor.

İzin prosedürü çevresel nedenlerle yavaşlatıldı. Fabrika büyük bir su kitlesinin yakınında bulunuyor ve batarya üretiminde su ihtiyacı kaygı verici boyutlara ulaşıyor. Ayrıca 90 hektarlık orman alanının da ağaçların kesilmesi gerekiyor.


Ancak bütün bunlar, Tesla’nın sahibi Elon Musk’ı yıldırmıyor ve Alman bürokrasisini devamlı eleştiren Tesla, yıl sonuna kadar üretime başlamayı hedefliyor.

Almanya’daki fabrika, Tesla’nın Avrupa’da kurduğu ilk üretim tesisi oldu ve firma için önemli bir sembol olarak görülüyor. Yetkililer, fabrikanın ziyarete açılacağını duyanların akın etmesi üzerine binlerce kişiyi geri çevirmek zorunda kaldı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın