Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Servet Yıldırım: Geç gelen kapanma ve yapılması gerekenler

Dünya yazarı Servet Yıldırım, koronavirüs kısıtlaması nedeniyle ekonomide oluşacak zorluklara ilişkin, “Kapanmanın getirdiği ekonomik yük toplumda eşit dağılmıyor. Toplumun bazı kesimleri ciddi ekonomik kayıplara uğrayacaklar. Burada yapılması gereken ek mali destekleri devreye sokmaktır” dedi.

Servet Yıldırım, Dünya’daki “Geç gelen kapanma ve yapılması gerekenler” başlıklı yazısında koronavirüs tedbirlerinin ekonomiye getirdiği yükü yazdı.


Yıldırım yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Kapanmanın getirdiği ekonomik yük toplumda eşit dağılmıyor. Toplumun bazı kesimleri ciddi ekonomik kayıplara uğrayacaklar. Burada yapılması gereken ek mali destekleri devreye sokmaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Mart başında “Ekonomik Reform Programı”nı açıklarken, “Salgının devam etme riskini göz ardı etmiyoruz. Bütçede bu amaçla var olan mali alanı yeteri kadar genişleterek salgın ve benzeri fevkalade durumların gerektirdiği ihtiyaçları karşılamak için kullanacağız” demişti. Yani bütçede böyle bir imkan var. IMF’nin hesaplarına göre de destekler için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 1’i dolayında bir mali alan mevcuttur. Yapılması gereken:

1) Bu mali desteklerin en fazla etkilenen kesim ve sektörleri destekleyecek şekilde hedefli olarak verilmesi,
2) Geçici, yani ucu açık destekler şeklinde değil, belirli bir süre için sağlanması ve
3) Kapanmada olduğunun aksine geç kalınmadan zamanında yapılmasıdır.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın