Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şeref Oğuz: Merkez Bankası faizi önden yüklemeli artırmak zorunda kalabilir

Dünya yazarı Şeref Oğuz, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 23 Eylül’deki toplantısında açıklanacak faiz kararı için, “Faizi önden yüklemeli artırmak zorunda kalabilir” dedi.

Şeref Oğuz, Dünya’daki yazısında, Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta açıklayacağı faiz kararını köşesine taşıdı.


Oğuz yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyon, tuhaf bir ivme kazanmaya başladı. Tuhaf çünkü tüketici ile üretici fiyatları arasında 26,57 puanlık fark oluştu. Bu, 2018’deki kur atağı yaşandığı zamandan dahi fazla… O dönemde tüketici-üretici enflasyon farkı 21,6 puan idi.

Bugün Merkez Bankası’nın “artık buraya bakacağım” dediği çekirdek enflasyon ön plana çıkmış durumda… Manşet enflasyondan (%19,25) yaklaşık 3 puan düşük çekirdek yüzünden faizin değişmeyeceği ya da düşeceği beklentisi oluştu.


Fakat kazın ayağı öyle değil. Döviz, çekirdeğe değil manşete baktı ve açıklama günü tırmanışını hızlandırdı. Bırakın faiz artışını pas geçmeyi, artırmak zorunda kalabilecek. Zira “çekirdeğe bakıyorum artık” demek, dövizi ikna edemiyor.

Merkez’in hareket alanı daraldı. Bir iki toplantılık ömrü var faiz yükselişinin… Üstelik faizi önden yüklemeli artırmak zorunda kalabilir. Tıpkı 450 baz puan artırınca gece yarısı azledilen Naci Ağbal gibi… Çift haneli dolar istenmiyor…

TCMB daha yeni zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırarak vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesaplarında yüzde 23’e yükseltiverdi. Bu da faizi yüzde 23 gördüğünü gösteriyor. Şimdi gördüğü oranı faize ‘önden yüklemek’ isteyebilir.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın