Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şeref Oğuz: Enflasyon 500 TL’lik banknotu getirebilir

Dünya yazarı Şeref Oğuz, “Dramatik bir şekilde %19,25’e tırmanan enflasyon yeni zirvelere doğru hazırlanırken var olan banknotlar yetersiz kalabilir, 500 TL’lik banknotlar yeniden gündeme gelmeye başlayabilir” dedi.

Şeref Oğuz Dünya gazetesindeki yazısında, enflasyon rakamlarını işaret ederek, Türk Lirası’nın alım gücüne dikkat çekti.


Oğuz yazısında şunları söyledi:

“Dramatik bir şekilde %19,25’e tırmanan enflasyon yeni zirvelere doğru hazırlanırken var olan banknotlar yetersiz kalabilir, 500 TL’lik banknotlar yeniden gündeme gelmeye başlayabilir. Dolar kurundaki tırmanışa bakıldığında bunun hiç de uzak bir ihtimal olmadığı ortada…

Pandemi nedeni ile evlere tıkandığımız dönemde banknotlar basılarak halkın cebine konulmadı. Çok zorlu bir süreç geçirildi ve halk borçlandı. Şimdi de bu borçlar ödenemiyor. Cüzdanlarda 100 liralıklar arttı ve bozuk paralar ise giderek cepte ağırlık yapmaya başladı.

Kayıp Yıllar 1990’larda yüksek enflasyon yüzünden her 3 yılda paramıza 1 sıfır ekliyorduk. Şimdi enflasyon, banknotlarımızda aynı etkiyi oluşturma riski taşıyor. Sanal ticaretin yaygınlaşması da cepte banknot saklama gereğini azalttığından sıfırların yavaş yavaş liraya eklendiğini hissedemeyebiliriz.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın