Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Salgın ebeveynlere evden çalışma şansı verdi! Şimdi vazgeçmek istemiyorlar

Covid-19 salgını ise çalışma düzenini aniden değiştirdi. Birçok firma uzaktan çalışmaya geçiş yapmak zorunda kaldı. Peki uzaktan çalışma çalışanları nasıl etkiledi? Ofislere geri dönmeyi neden istemiyorlar?…

Salgından önce çoğu kişi işe gitmek için saatlerini yollarda geçirmek zorunda kaldı, çocuğunu okula yetiştirebilmek için saatler önce evden çıktı, bazı zamanlar oldu ki akşam yemeğine yetişmeyi bir kenara bırakın bebeğine iyi geceler öpücüğü vermeye bile yetişemedi. Covid-19 salgını ise çalışma düzenini aniden değiştirdi. Birçok firma uzaktan çalışmaya geçiş yapmak zorunda kaldı. Peki uzaktan çalışma çalışanları nasıl etkiledi? Ofislere geri dönmeyi neden istemiyorlar?…


SALGIN YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATTI

On yıllardır çalışan ebeveynler – özellikle de anneler – kişisel ve mesleki sorumluluklarını dengelemek için büyük çaba gösteriyorlardı hatta zaman zaman da işyerinden esneklik beklentisine giriyorlardı. Yaşanan küresel salgın birçok işvereni evden çalışma şeklini kabullenmeye zorladı.

Geçtiğimiz yıl ofis çalışanları koronavirüsün yayılmasını durdurmak için toplu halde eve gönderildi. Bir yıl boyunca işverenlerine uzaktan da verimli çalışılabileceğini kanıtlayan birçok çalışan artık tam zamanlı ofis yaşamına geri dönmek istemiyor. Hatta çalışanlar işverenlerine tam zamanlı olarak ofise dönme niyetlerinin olmadığını dile getirebiliyor. Evden çalışmanın daha verimli oluşu ve kişinin kendine ve çocuklarına daha fazla zaman ayırabilmesi bu fikri destekliyor.


Gallup tarafından Ocak ayında yapılan bir ankete göre, ABD’deki çalışanların yüzde 44’ü uzaktan çalışmaya devam etmeyi tercih etti. Avusturya’da ise normalleşmenin ardından ofisler açık olsa da, çok az işveren dönüşü zorunlu kıldı ve çok az işçi gönüllü olarak ofis hayatına geri dönmeyi tercih etti.

Evden çalışan Connolly, “herkes aşı olduktan sonra bunun devam etmesini bekliyoruz. Bence işverenler, işlerin evden de sorunsuz yürümesinden dolayı insanları 9’dan 5’e kadar ofiste tutmak için mantıklı bir sebep bulamıyorlar” diyor.

Evden çalışan Russell ise , işini evden de her zaman yaptığı gibi yaptığını sadece kişisel hayatını daha iyi hale getirdiğini söylüyor. 6 yaşındaki oğlu Abraham’a ve kocası Javarro’ya daha faza vakit ayırabildiğini, daha fazla uyuduğunu, kendine daha iyi baktığını ve trafikte zaman geçirmediği için daha az stresli olduğunu dile getiriyor.

UZAKTAN ÇALIŞMAK BİR FIRSAT

Çoğu çalışana göre salgında başlayan bu yeni çalışma düzeni büyük bir fırsat. Elbette, tüm çalışanların evden çalışma seçeneğini talep etme lüksü yok. Doktorların ve hemşirelerin hala hastanelere, öğretmenlerin sınıflara, kasiyerlerin marketlere gitmesi gerekiyor.

Ancak birçok çalışan salgının ardında sürekli evden çalışma mümkün olmasa bile haftada birkaç gün uzaktan çalışmak istiyor. Hatta bazı çalışanlar uzaktan çalışma esnekliği teklif edilmezse şirket içinde ve gerekirse dışında yeni bir pozisyon arayacağını söylüyor.

Institute for Women’s Policy Research’den Mason, bu tehdidin, genel bir iyilikseverlik duygusundan ziyade, uzun vadeli bir değişime yol açma olasılığı olduğunu dile getirdi.

Geleneksel bir işyeri modeline veya anlayışına sahip işverenlerin bunu sürdürüp sürdüremeyeceği, yetenekli çalışanlarını ellerinde tutup tutamayacağını elbette zaman gösterecek ancak çoğu ülkede işverenler bu modele uyum sağlamak zorunda kalacak gibi gözüküyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın